شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396  چاپ        ارسال به دوست

دبیر همایش کتاب سال حوزه از بررسی و ارزیابی بیش از یک هزار اثر به دبیرخانه این همایش خبر داد.
توسط دبیر همایش کتاب سال حوزه ارائه شد

گزارشی از وضعیت‌سنجی اجمالی نوزدهمین همایش کتاب سال حوزه

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، به نقل از خبرگزاری «حوزه»، حجتالاسلام ابوالقاسمی مقیمی حاجی روز پنجشنبه پنجم بهمن ماه 96 در نوزدهمین همایش کتاب سال حوزه در مدرسه علمیه امام کاظم(ع)، اظهار داشت: امسال یک هزار کتاب و پایان نامه که در سال 95 نگارش یافتند، به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.

وی با بیان این مطلب که 965 اثر در این رقابت حضور یافتند، ابراز داشت: وجود برخی از آثار منتخب از نویسندگان فرهیخته غیر ایرانی گواهی بر جایگاه این کتاب دارد و به دلیل اطلاع رسانی فراخوان همایش در خارج از مرزها، 147 نویسنده آثار خود را به این همایش ارسال کردند.

حجت الاسلام مقیمی حاجی با ذکر این مطلب که در این همایش 809 اثر به زبان فارسی، 142 اثر به زبان عربی و 42 اثر به زبان های دیگر به دبیرخانه همایش رسید، گفت: عمده آثار عربی، از عتبات مقدس عراق به این همایش ارسال شده است.

وی خاطرنشان ساخت: نویسندگان حوزه در سال های اخیر در نگارش آثار به زبان عربی فاصله گرفته اند و بر حوزه علمیه لازم است که نگارش به زبان عربی را جدی بگیرد.

دبیر همایش کتاب سال حوزه بیان کرد: از این میان آثار چندین کتاب پس از گذر از مراحل داوری به عنوان اثر برتر معرفی شدند؛ همچنین حوزه های علمیه خواهران در سال های خواهران نیز رشد کمی و کیفی خوبی در این همایش داشتند که در این همایش 63 نفر از خواهران طلبه مشارکت داشته اند.

وی گفت: در این رقابت علمی، دو اثر از میان آثار ارسالی خواهران نویسنده به عنوان اثر برتر انتخاب شده است؛ همچنین در این دوره از میان پایان نامه های دفاع شده حوزویان، 155 پایان نامه سطح چهار به دبیرخانه رسید که هفت پایان نامه از جهت اهمیت موضوع و اتقان محتوا به عنوان برگزیده و یا شایسته تقدیر معرفی شده اند.

حجتالاسلام مقیمی حاجی تصریح کرد: امسال همراه با نوزدهمین همایش کتاب سال حوزه، نخستین جشنواره مقالات علمی حوزه نیز برگزار و با تمرکز بیشتر بر نظریه پردازی و نوآوری و راه های علمی جدید آثار مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر همایش کتاب سال حوزه با بیان این مطلب که امسال بیش از 50 فصلنامه برای رقابت علمی دعوت شدند، تصریح کرد: مرحله اول ارزیابی اجمالی به عهده هیأت های تحریریه فصلنامه ها قرار داده شد و هر هیأـ در ازای یک شماره منتشره توانسته است یک مقاله را به عنوان نامزد به این همایش ارسال کند که در این راستا، 133 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال و هفت مقاله برتر از این میان انتخاب شده است.

وی با بیان این مطلب که از میان 16 گروه علمی، تنها 6 گروه، دارای اثر برگزیده بودند، اظهار داشت: گروه اخلاق و عرفان، فلسفه، حقوق، علوم سیاسی، ادبیات و هنر، کتب و تحقیق و تصحیح و هنر در میان برگزیدگان حضور داشتند.

حجتالاسلام مقیمی حاجی ابراز داشت: در این همایش، تحقیق، تصحیح، حقوق و علوم سیاسی بیشترین آثار برگزیده را به خود اختصاص داده و در این میان، 65 درصد آثار، پژوهشی و 35 درصد آن، ترویجی بوده است.

دبیر همایش کتاب سال حوزه بیان کرد: کتب علمی پژوهشی حوزه در وضعیت خوبی به سر برده و نسبت به گذشته رشد داشته است؛ اما از نظر سطح علمی و اتقان اثر، نظریه پردازی و راه حل جدید و خلاقیت در موضوع و روش در سطح متوسط بوده ایم؛ همچنین آثار علمی ترویجی بر اساس شاخصه های ویژه این گونه آثار در مجموع متوسط بوده و در عرصه قدرت علمی و قدرت نقد و ارائه زاویه جدید در حوزه استدلال و قدرت پاسخ به شبهات دارای ضعف بوده اند.

وی گفت: در تحلیل این دو گروه می توان گفت که حوزه علمیه، توجه بیشتری به آثار علمی پژوهشی داشته و در فرایند نگارش، فرایندی را زیر نظر گروه های علمی و تحت نظارت های علمی انجام می دهد که طبیعی است که خروجی این آثار با کیفیت خوبی همراه است؛ ولی توجهات به آثار ترویجی کمتر بوده است و این مسئله در حالی است که در هر دو حوزه مسئولیت داریم.

حجتالاسلام مقیمی حاجی تصریح کرد: در زمینه پایان نامه های سطح چهار، در بیشتر شاخصه ها در مجموع، آثار متوسط ارزیابی شدند؛ آثار علمی پژوهشی حوزه علمیه خواهران نیز نیازمند توجه بیشتر مدیران و برنامه ریزان آن حوزه است.

دبیر همایش کتاب سال حوزه بیان کرد: انتظار داوران در بخش مقالات علمی و پژوهشی، تمرکز مقالات در نظریه پردازی و حل مسائل علوم اسلامی و انسانی مرتبط به حوزه نیازها بوده است؛ ولی از نگاه داوران جشنواره، بسیاری از مقالات در حد متوسط بوده اند.


١٩:٠٩ - 1396/11/05    /    شماره : ٣٩٧٤٤٥    /    تعداد نمایش : ٣٢١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه 

آدرس:
قم،جمکران،بلوار انتظار،مرکز مدیریت حوزه های علمیه، دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه 
02537255890 (داخلی 603و 604و 605)

khowzeh(@)gmail.com

پیامک: 100007020

کانال ایتا: @khowzeh
مدیر اجرایی همایش‌(ایتا) : @ketabehowzeh
 

جشنواره مقالات علمی حوزه 

khowzeh2(@)gmail.com

 02537255890 (داخلی 608 و609)

 

بازديدکنندگان امروز :1835