شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٨
صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396  چاپ        ارسال به دوست

آیت‌الله مکارم شیرازی مطرح کرد؛

پاسخ دندان‌شکن کتاب سال حوزه به منفی‌بافان/ لزوم توجه به مسائل مستحدثه در پژوهش‌های حوزوی

به گزارش دبیرخانه کتاب سال حوزه، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در مراسم پایانی بیستمین همایش کتاب سال حوزه به بیان ارزش قلم بر اساس آیه‌ای از قرآن کریم پرداخت و آن را معجزه خواند.

 

وی همچنین حدیث «مداد العلما افضل من الدماء الشهدا» را معجزه خواند و تصریح کرد: بالاترین سخن درباره قلم، علم و دانشی که با قلم نوشته می‌شود، این است که مداد علما بر خون شهدا ترجیح و برتری دارد.

 

این مرجع تقلید با بیان این‌که همواره فکر می‌کردیم که در دنیای آخرت انسان‌ها بر اساس اعمالشان سنجیده می‌شوند، تصریح کرد: مداد العلما ضامن بقای دماء شهدا است و مداد العلما بر دماء شهدا در زمان سنجش برتری پیدا می‌کند.

 

وی در ادامه سخنان خود آمار ارائه شده از بیست دوره همایش کتاب سال حوزه را ارزشمند خواند و آن را جواب محکم و دندان‌شکن در برابر منفی‌بافان در برابر حوزه خواند که معتقدند حوزه در این مدت چهل سال کاری نکرده است.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: شما با این کار به علم، عالم، اسلام، مسلمانان و مکتب اهل‌بیت(ع) خدمت کردید و پاسخی دندان‌شکن به منفی‌بافان دادید و نشان دادید که حوزه بیش از هزار کتاب را به جامعه علمی کشور معرفی کرده است.

 

وی با بیان این‌که همایش کتاب سال حوزه سال به سال ترقی می‌کند، گفت: حوزه زنده و بالنده است و رو به جلو حرکت می‌کند به ویژه پس از انقلاب اسلامی که دارای مشی تغییر سیاست کشور بود و حواشی و آثار و برکات آن آن‌قدر زیاد است که از متن آن نیز بیشتر است.

 

این مرجع تقلید از کتاب سال حوزه به‌عنوان یکی از برکات انقلاب اسلامی نام برد و یادآور شد: در زمان حضرت آیت‌الله بروجردی حوزه علمیه تنها چهار هزار نفر جمعیت داشت اما اکنون بیش از 50 هزار نفر با این همه کتاب و آثار در حوزه پدید آمده که از برکات انقلاب است.

 

وی همچنین از مسؤولان و برنامه‌ریزان همایش کتاب سال حوزه خواست که مسائلی را انتخاب کنند که مورد نیاز جامعه باشد، چراکه مسائل مستحدثه در فقه فراوان است و حوزویان باید جوابگوی آن‌ها باشند.

 

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که اسلام دینی جهانی و جاودانه است، تصریح کرد: با کمال تأسف کسانی که اسلام را نشناختند اصرار دارند که بگویند احکام اسلام مربوط به زمان خاصی بوده است.

 

وی افزود: آن‌ها می‌گویند که باید اسلام را عرفی کنیم و احکام را مطابق آنچه روز می‌پسندد انجام دهیم؛ خاتمیت پیامبر را قبول ندارند و اسلام را شناخته‌اند.

 

این مرجع تقلید با اشاره به قواعد مؤثر موجود در اسلام که با آن‌ها می‌توان تمام مسائل مستحدثه را حل کرد، از حوزویان خواست که در مسائل مستحدثه جدید و مسائل مرتبط با علوم انسانی، سیاسی و اقتصادی از دیدگاه اسلام ورود پیدا کنند و مطالب تازه و جدید درباره بحث‌های مورد نیاز روز است بنویسند.

 

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این‌که حوزه استعدادهای فراوانی دارد و می‌تواند کارهای خوب و ارزنده‌ای انجام دهد و انقلاب را به این واسطه حفظ کنند، خواستار انتشار هر چه بیشتر آثار منتخب حوزوی در فضای مجازی شد.

 

وی با بیان این‌که پیروان اهل‌بیت(ع) در نشر مکتوب مسائل اسلامی پیشتاز هستند، گفت: دنیای امروز خواستار دین عقلانی است و دین عقلانی جز مکتب اهل‌بیت(ع) نیست.

 

این مرجع تقلید با بیان این‌که افتخار می‌کنیم دارای چنین مکتبی هستیم و از این مکتب نیز با تمام قوایی که داریم پاسداری می‌کنیم، خاطرنشان کرد: حوزه علمیه در همه‌جا پاسدار این مکتب بوده است و پاسدار این مکتب خواهد بود.

 

 


١٩:٠١ - 1397/11/04    /    شماره : ٤٠٥٢١٤    /    تعداد نمایش : ٤٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه 

آدرس:
قم،جمکران،بلوار انتظار،مرکز مدیریت حوزه های علمیه، دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه 
02537255890 (داخلی 603و 604و 605)

khowzeh(@)gmail.com

پیامک: 100007020

کانال ایتا: @khowzeh
مدیر اجرایی همایش‌(ایتا) : @ketabehowzeh
 

جشنواره مقالات علمی حوزه 

khowzeh2(@)gmail.com

 02537255890 (داخلی 608 و609)

 

بازديدکنندگان امروز :569