شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٨
صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396  چاپ        ارسال به دوست

کتاب سال حوزه از نگاه علما و محققان
کتاب سال حوزه از نگاه علما و محققان

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، خبرگزاری حوزه در حاشیه برگزاری بیستمین همایش کتاب سال حوزه، با برخی از علما و فضلای حوزه درباره برگزاری این همایش گفت‌وگو کرده است که متن آن در زیر آمده است:

کیفیت آثار ارسالی به همایش کتاب سال حوزه رشد محسوسی داشته است

حجت‌الاسلام  سعید داودی، محقق و قرآن‌پژوه حوزوی، با ابراز خرسندی از این‌که در مجموع کیفیت آثار ارسالی به دبیرخانه این همایش کیفیت خوبی داشته است، گفت: آنچه مهم است این‌که حوزه برای رشد و اعتلای خود در عرصه‌های علمی و پژوهشی می‌بایست به تقویت پایه‌های علمی حوزویان به خصوص در رابطه با طلاب و فضلای جوان و مستعد و آینده دار حوزه اهتمام بیشتری نشان دهد.

وی که در سال‌های پیش در همایش کتاب سال حوزه با ارائه اثر علمی حضور داشته است، گفت: برگزاری همایش کتاب سال حوزه فرصت خوبی است تا حوزویان دغدغه مند و فعال در عرصه قلم ، خود را محک علمی زده و در عین حال به این وسیله در مسیر رشد و تعالی علمی و پژوهشی قرار بگیرند.

محقق و قرآن‌پژوه حوزوی همچنین توصیه‌ای هم به طلاب جوان داشت و افزود: به عقیده بنده قبل از هر چیز طلاب جوان باید بر غنا و پختگی علمی خود بیفزایند و شتاب‌زده به دنبال چاپ کتاب نباشند چراکه بدون پخته و فرزانه شدن در یک شاخه علمی نمی‌توانند به خوبی منشأ اثر و تحول در جامعه باشند.

وی بیان داشت: از سوی دیگر بسیار خوب است که زیر نظر نویسندگان باتجربه و فرزانه و دانشمند آثاری را تألیف کنند و همچنین بکوشند که در کارهای گروهی شرکت کرده و به این وسیله از توانمندی و تجربه دیگران هم به خوبی بهره‌مند شوند.

حجت‌الاسلام داودی خاطرنشان کرد: تجربه‌ای که ما در محضر مرجع عالی‌قدر، آیت‌الله‌العظمی مکارم در مجموعه شرح نهج‌البلاغه و نیز شرح صحیفه سجادیه داشتیم و برکات آن را در فعالیت‌های علمی و حوزوی به عینه درک کردیم به ما ثابت کرد که اساساً فرد در کارهای گروهی کمتر احساس خستگی می‌کند ، ضمن آن‌که توان او نیز به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

 

کتاب سال حوزه بسترساز شناسایی نوقلمان مستعد حوزوی است

حجت‌الاسلام و المسلمین یوسفی غروی، از منتخبان دوره‌های پیشین کتاب سال حوزه گفت: آنچه ضرورت دارد این‌که سال به سال باید این همایش با کیفیت بهتر و مطلوب‌تر در حوزه برگزار شود چراکه قطعاً توأم با برکات و دستاوردهای قابل‌توجهی به‌ویژه از حیث شناسایی نویسندگان مستعد حوزه و حمایت از آن‌ها برای ادامه راهشان است.

وی افزود: البته به عقیده بنده برخی ملاک‌ها و شاخص‌ها در دبیرخانه باید به شکلی باشد که کتاب‌های بیشتر و بهتری در همایش امکان حضور پیدا کنند و کلیه نویسندگانی که توفیق در زمینه نوشتن در رابطه با علوم انسانی و اسلامی دارند بتوانند آثار خود را به این همایش جهت ارزیابی و داوری ارسال نمایند.

برگزیده دوره‌های پیشین همایش کتاب سال حوزه همچنین گفت: از سوی دیگر در حاشیه همین همایش‌ها بسیار مناسب و شایسته است که چهره‌های علمی و افراد مستعد به‌ویژه از میان طلاب جوان در رسانه‌های جمعی به خوبی معرفی‌شده و در گفتگو با آن‌ها به مشکلات پرداخته شود تا ان‌شاءالله زمینه مرتفع شدنشان فراهم گردد.

 

پیشرفت‌های علمی حوزه در چهل سال اخیر را رسانه‌ای کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم مصطفوی، نویسنده و پژوهشگر حوزوی، با بیان این‌که یکی از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی در طول چهل سال اخیر ناظر به تحولات علمی و پژوهشی کشور به‌ویژه در بخش مربوط به حوزه‌های علمیه است، گفت: باید ثمرات و ره‌آوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد گوناگون به خوبی تبیین شود و از آن جمله حوزویان و نهادهای حوزوی به تبیین دستاوردهای علمی و پژوهشی و تبلیغی حوزه در طول چهل سال پس از پیروزی انقلاب بپردازند.

وی افزود: امروز با توجه به گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، نیاز اصلی جامعه همچنان تقویت بُعد معرفت افزایی و بصیرت بخشی در ابعاد و عرصه‌های مختلف است که در این راستا گرچه تلاش‌های بسیاری از سوی حوزویان و غیر حوزویان صورت گرفته اما اکتفا به این میزان نباید باشد.

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که برخی متأسفانه تنها به دنبال منفی نگری و یاس پراکنی در جامعه هستند، گفت: امیرالمؤمنین(ع) و اهل‌بیت (ع) ما را دعوت به انصاف در قضاوت کردن می‌کنند به این معنا که اگر عیوبی هم در کار هست ، می‌بایست خوبی‌ها و نقاط مثبت هم گفته شود و در خود حوزه نیز باوجود برخی نواقص و مشکلات انصافاً ما دستاوردهای خوبی در عرصه‌های علمی و پژوهشی و آموزشی داشته‌ایم که این‌ها باید گفته شود.

وی با بیان این‌که به لطف الهی پیشرفت علمی حوزه در تاریخ معاصر ایران و بلکه دنیا واقعاً نمونه و شاخص بوده است، ابراز داشت: در حال حاضر باوجود مشکلات اقتصادی و دغدغه‌های معیشتی طلاب، بسیار هستند حوزویانی که با همه این مسائل باانگیزه قوی و دقت کافی و جدیت بالا درس می‌خوانند و آثار و تألیفات بالایی هم دارند که بخشی از آن‌ها در همایش کتاب سال حوزه مورد تجلیل قرار می‌گیرد.

 

نویسندگان حوزوی بیش از نیازها نظام اسلامی را مورد توجه قرار دهند

حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی، عضو جامعه مدرسین، در حاشیه بیستمین همایش کتاب سال حوزه گفت: با توجه به این‌که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، حوزه،  مادر نظام اسلامی است، لذا محققان و پژوهشگران حوزوی می‌بایست نسبت به شناسایی و تأمین نیازهای نظام اسلامی در اداره جامعه و دیگر مسائل ، دغدغه‌مندی بالایی از خود نشان دهند.

وی افزود: از سویی باید مباحث ناظر به پشتوانه‌های نظری و علمی نظام اسلامی همچون بحث مهم ولایت‌فقیه مورد توجه اندیشمندان و از جمله طلاب و فضلای نویسنده قرار گیرد چراکه بخش مهمی از نیازهای امروز انقلاب اسلامی در عرصه علوم انسانی و اسلامی ناظر به همین مبحث است.

قائم‌مقام موسسه امام خمینی(ره) همچنین با تأکید بر لزوم حمایت هر چه بیشتر از طلاب و فضلای حوزه در مسیر تألیف و نگارش کتب و مقالات علمی گفت: تبیین راهکارهای تحقق حوزه انقلابی و استمرار با قوت آن در مسیر اهداف و آرمان‌های والای انقلاب اسلامی، از دیگر انتظاراتی است که از نویسندگان و محققین حوزوی می‌رود که با قلم و پژوهش خویش در این رابطه به فعالیت بپردازند.

 

حوزویان با قلم خود، توانمندی فقه شیعه را به دنیا نشان دهند

حجت‌الاسلام  والمسلمین سید محمد واعظ موسوی، رئیس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم، با اشاره به این‌که حوزه‌های علمیه از دیرباز متکفل مباحث دینی، علمی ، اخلاقی و معرفتی جامعه بوده‌اند، اظهار داشت: آنچه مهم است این است که علاوه بر سخنرانی و خطابه و تبلیغ چهره به چهره و حضور در بین قاطبه مردم باید با استفاده از قلم و نوشتن کتاب و نیز بهره‌گیری از بستر مهمی چون فضای مجازی به تبلیغ معارف دین و دفاع از ارزش‌های الهی و دستاوردهای انقلاب اسلامی پرداخت.

وی افزود: شاید از منظر عده‌ای، باوجود فضای مجازی و استفاده از تکنولوژی‌های نوین کمتر نیاز به استفاده از قلم و سخنرانی و خطابه باشد و حال آن‌که اتفاقاً شرایط امروز ضرورت بهره‌گیری از این ابزارهای سنتی حوزه‌های علمیه در امر تبلیغ را بیشتر هم کرده است.

این استاد حوزه همچنین گفت: از سویی کسی که اهل قلم نباشد و نتواند اطلاعات خود را بر خامه قلم پیاده‌سازی کند ، نمی‌تواند دیگران را از آنچه در مافی الضمیر اوست به خوبی مطلع نماید، چراکه زبان به تنهایی در این خصوص کافی نیست و در مکتب شیعه و اهل‌بیت(ع) معارف بسیار غنی است که باید این‌ها را با قلم توانا و پخته به مخاطب انتقال داد.

رئیس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم تأکید کرد: امروز طلاب و فضلای اهل قلم و اندیشمند چشم امید حوزه و نظام اسلامی هستند که با تلاش شبانه‌روزی آن‌ها اندوخته‌های دینی در اختیار جامعه بشری قرار می‌گیرد و لذا این‌ها باید با دغدغه تمام و باوجود سختی‌ها در مسیر عملیاتی کردن آموزه‌های ناب قرآن و عترت و دفاع از آرمان‌های انقلابی ملت ما بکوشند.

 

رشد خوبی را در برگزاری همایش کتاب سال حوزه شاهد بوده‌ایم

حجت‌الاسلام و المسلمین حسین احمدی قمی، عضو مجمع عالی تفسیر حوزه  در حاشیه بیستمین همایش کتاب سال حوزه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با بیان این‌که در برگزاری همایش کتاب سال حوزه شاهد رشد بوده‌ایم گفت: البته این موفقیت‌ها به معنای نادیده انگاشتن برخی ضعف‌ها و نواقص نیست از جمله این‌که به نظر می‌رسد گاهی اوقات، موضوعات دارای اولویت در حوزه و نیز همایش کتاب سال، کمتر مورد توجه و پژوهش قرار می‌گیرد.

وی افزود: این در حالی است که امروز با تشکیل نظام اسلامی باید موضوعات روز و نیازهای جدی جامعه در نگارش کتاب و تحقیقات و پژوهش‌های حوزویان مورد توجه باشد و دبیرخانه کتاب سال حوزه نیز بیش‌ازپیش به این مباحث اهمیت قائل شود.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه همچنین بیان داشت: در حال حاضر انقلاب اسلامی ایران، مقاطع مختلفی را پشت سر گذشته و اینک ما در مقطع تثبیت و شکوفایی انقلاب هستیم و با توجه به چهل‌سالگی انقلاب که سن بلوغ آن است باید به مباحث و نیازهای روز در عرصه علمی و پژوهش، عنایت بیشتری از سوی حوزویان و نهادهای حوزوی صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: همان‌طور که امام راحل فرمود ما انقلاب خود را به همه دنیا صادر می‌کنیم، اینک در برخی عرصه‌ها صدور انقلاب صورت گرفته و حتی تأثیرات آن را گاهی در کشورهای غیر اسلامی هم مشاهده می‌کنیم ولی باید با قدرت بیشتر در عرصه بیان و قلم، دستاوردهای و ارزش‌های انقلاب اسلامی را به جهان صادر نماییم.

 

استعدادهای جوان حوزه در عرصه نویسندگی نیازمند حمایت جدی‌تر هستند

حجت‌الاسلام و المسلمین علی زمانی قمشه‌ای، نویسنده و محقق حوزوی،  با اشاره به این‌که استعدادهای جوان حوزه در عرصه نویسندگی نیازمند حمایت جدی‌تر هستند، گفت:

 به لطف الهی و به برکت انقلاب اسلامی در طول چهار دهه اخیر ، استعدادهای خوبی در بین جوانان حوزوی در مقولات مربوط به نویسندگی و پژوهش بروز و ظهور یافته که این‌ها سرمایه‌های حوزه در زمینه تبلیغ دین از طریق نگارش کتاب و یا مقاله‌های علمی هستند.

وی همچنین ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری همایش کتاب سال حوزه گفت: آنچه مهم است این‌که باید تلاش کنیم سال به سال سطح کیفی این همایش ارتقا پیدا کند، چراکه در این صورت وضعیت علمی حوزه نیز رشد بهتری پیدا خواهد کرد.

استاد درس خارج حوزه با تأکید بر این‌که رفع دغدغه‌های حداقلی معیشتی باید نسبت به نویسندگان جوان حوزوی مورد توجه باشد، بیان داشت: در کنار اهتمام نسبت به ارتقای کمی و کیفی کتاب سال حوزه باید از طلاب جوان و به تعبیری نوقلمان حوزه ،حمایت‌های مادی و معنوی بیشتری به عمل آید تا این‌ها در سایه این حمایت‌ها روز به روز به پختگی و بلوغ اندیشه‌ای بیشتری دست یافته و برای جامعه و نظام اسلامی فرد مفیدتر و مؤثرتری باشند.


١٠:٣٣ - 1397/11/15    /    شماره : ٤٠٥٤٥٦    /    تعداد نمایش : ٤٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه 

آدرس:
قم،جمکران،بلوار انتظار،مرکز مدیریت حوزه های علمیه، دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه 
02537255890 (داخلی 603و 604و 605)

khowzeh(@)gmail.com

پیامک: 100007020

کانال ایتا: @khowzeh
مدیر اجرایی همایش‌(ایتا) : @ketabehowzeh
 

جشنواره مقالات علمی حوزه 

khowzeh2(@)gmail.com

 02537255890 (داخلی 608 و609)

 

بازديدکنندگان امروز :441