چهارشنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٨
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396  چاپ        ارسال به دوست

نشست نقد و بررسی کتاب «در جستجوی خورشید» اثر برگزیده دهمین جشنواره کتاب سال رضوی، در قم برگزار شد.
شامگاه دیروز در قم برگزار شد؛

نشست نقد و بررسی کتاب«در جستجوی خورشید»

نشست نقد و بررسی کتاب «در جستجوی خورشید» اثر برگزیده دهمین جشنواره کتاب سال رضوی، در قم برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، نشست نقد و بررسی کتاب «در جستجوی خورشید» اثر برگزیده دهمین جشنواره کتاب سال رضوی، شامگاه یکشنبه با حضور جمعی از روحانیان، اندیشمندان و فرهیختگان حوزوی در سالن اجتماعات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این نشست که از سوی دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه و با همکاری انجمن حدیث حوزه برگزار شده بود، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی غلامعلی، مؤلف کتاب در جستجوی خورشید با اشاره به برخی از ویژگی‌های مهم این اثر گفت: در این کتاب به‌رغم اینکه در مواردی از دائره المعارف فارسی و منابع قابل‌دسترس استفاده‌شده ولی بیشتر از منابع اصیل بهره گرفته‌شده است.

وی بابیان اینکه در این کتاب برای روان بودن متون، از متن‌ها و عبارت‌های عربی کمترین استفاده‌شده است، افزود: تعامل امام رضا(ع) با گروه‌های مختلف شامل هم‌سفران، دانشمندان، هنرمندان، راویان و برخی گروه‌های دیگر نیز از ویژگی‌های این اثر است، که در فصول مختلف شرح داده‌شده است.

دوران امام رضا(ع) دوران طلایی جهان اسلام است

حجت‌الاسلام سید اکبر موسوی تنیانی،‌ ناقد کتاب، در این نشست با تقدیر از مؤلف کتاب یادشده گفت: جای چنین کتابی که در آن تعدادی از اصحاب امام رضا (ع) معرفی‌شده، به‌ویژه در حوزه‌های علمیه خالی بوده است.

وی در ادامه بابیان اینکه اهل سنت به بهانه‌های مختلف رجال خود را معرفی کرده‌اند، بیان داشت: رجال نگاری و درباره رجال تحقیق کردن دشواری و سختی‌های خاص خود را دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث اظهار داشت: مؤلف این اثر به حدود ۹۰ منبع ارجاع داده که خیلی مهم است و از امتیازات آن به شمار می‌آید.

وی با بیان نقدهایی درباره این کتاب بیان کرد: اگر مؤلف در چاپ‌های بعدی این کتاب در ابتدای آن، بخش یا فصلی را به وضعیت مذهبی فکری جهان اسلام و خراسان در زمان حضور امام رضا (ع) اختصاص دهد به‌نحوی‌که مخاطب عام و خاص به‌خوبی وضعیت علمی آن دوران را درک کند، این اثر کامل‌تر و جامع‌تر خواهد شد.

این پژوهشگر دینی یادآور شد: در دوران امام رضا (ع) جهان اسلام در دوران طلایی قرار داشت و گروه‌های فکری و فرهنگی اسلامی و حتی غیر اسلامی مانند زرتشتیان و مسیحیان فعال بودند، اما بااین‌حال رجالی وجود دارند و از امام رضا (ع) پیروی می‌کنند.

ارائه 17 هزار کتاب در همایش کتاب سال حوزه

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی، دبیر همایش کتاب سال حوزه نیز در ابتدای این نشست بابیان اینکه ۲۰ دوره این همایش برگزارشده است، گفت: ارائه ۱۷ هزار کتاب در ارتباط با علوم اسلامی و علوم انسانی مرتبط با حوزه دین نتیجه این همایش‌هاست و ۹ هزار مؤلف در این هماورد علمی شرکت کردند.

وی در ادامه افزود: آثار این همایش را در ۱۸ گروه علمی دسته‌بندی می‌کنیم که سال گذشته به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب گروه ویژه انقلاب مشتمل بر ۱۰ سال تولیدهای حوزوی‌ها نیز به آن اضافه شد.

دبیر همایش کتاب سال حوزه افزود: بر اساس نظر شورای سیاست‌گذاری، محورهای این همایش شامل مواردی از قبیل جمعیت، خانواده، گام دوم انقلاب، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و علوم انسانی اسلامی است که سیاست‌های ۱۰ سال آینده کشور را تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های همایش کتاب سال حوزه با همکاری جشنواره کتاب سال رضوی نقد و بررسی کتاب‌های برگزیده این جشنواره است که کتاب در جستجوی خورشید یکی از این آثار است.

کتاب در جستجوی خورشید با موضوع بازشناسی یاران، راویان و همراهان امام رضا (ع) در خراسان برای نخستین بار در سال ۱۳۹۵ در ۲ هزار نسخه توسط موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی منتشر و در سال ۹۶ در دهمین جشنواره کتاب سال رضوی به‌عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.


٠٩:٠٦ - 1398/04/24    /    شماره : ٤٠٨٠٦٤    /    تعداد نمایش : ٩٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه

آدرس:
قم، بلوار انتظار، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه
 
تلفن تماس: 02537255890 داخلی 603-605

khowzeh(@)gmail.com

پیامک: 100007020

کانال ایتا: @khowzeh
مدیر اجرایی همایش‌(ایتا) : @ketabehowzeh

جشنواره مقالات علمی حوزه 

khowzeh2(@)gmail.com

ساعت کاری دبیرخانه همایش:

ساعت 7 الی 14

 

 

 

بازديدکنندگان امروز :355