سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

آیت‌الله سید محمدمهدی موسوی خلخالی درگذشت
آیت‌الله سید محمدمهدی موسوی خلخالی درگذشت

  آیت‌الله سید محمدمهدی موسوی خلخالى، استاد حوزه علمیه خراسان و شخصیت برجسته علمی حوزه‌های علمیه در سال 1397، ساعتی قبل در مشهد در سن ۹۴ سالگی به علت بیماری درگذشت.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، آیت‌الله سید محمدمهدی موسوی خلخالى، استاد حوزه علمیه خراسان و شخصیت برجسته علمی حوزه‌های علمیه در سال 1397، ساعتی قبل در مشهد در سن ۹۴ سالگی به علت بیماری درگذشت.

بر اساس این گزارش، آیت الله سیدمحمدمهدی موسوی خلخالی، فرزند سیدفاضل، سال 1304 شمسی، مصادف با 1344 هجری قمری، در شهر رشت متولد شد.دوران کودکی و نوجوانی را در این دیار گذراند؛ اما سال 1320 شمسی، در سن شانزده‌سالگی، برای تحصیل علوم دینی، عازم نجف اشرف شد.

در حوزه علمیه نجف، دروس رسائل، مکاسب و کفایه را از محضر اساتید برجسته‌ای همچون: آیت الله شیخ مجتبی لنکرانی، آیت الله میرزاحسن یزدی، آیت الله شیخ مرتضی طالقانی و آیت الله شیخ محمدتقی ایروانی آموخت.سپس، از سال 1325 شمسی تا سال 1339، مدت پانزده سال، با حضور در درس خارج فقه و اصول، نزد آیت الله العظمی حکیم، آیت الله شیخ حسین حلی و به ویژه آیت الله العظمی خویی تلمذ کرده و در شمار شاگردان برجسته ایشان جا گرفت.همچنین، در درس فلسفه آیت الله شیخ صدرا بادکوبه‌ای و درس تفسیر آیت الله العظمی خویی شرکت کرده و بر آموخته‌ها و اندوخته‌های علمی خود افزود.

آیت الله خلخالی، هم‌بحث آیت الله شهید شیخ مرتضی بروجردی و در درس خارج، همدوره و همدرس حضرات آیات سیدعلی سیستانی، حسین وحید خراسانی، میرزاعلی فلسفی، میرزاجواد تبریزی، شهید محمدباقرصدر، سیدعلی شاهرودی، اسحاق فیاض و محمدتقی جواهری بود.

آیت الله خلخالی، مدت حضور خود در نجف اشرف، افزون بر تحصیل علوم حوزوی، به تدریس در دو سطح مقدمات و سطوح عالی حوزه نیز مشغول بود. ایشان، در این حوزه شریف، با تدریس کتاب‌های ادبیات، لمعه، معالم، رسائل، مکاسب و کفایه شاگردان بسیاری را از آموخته‌های خود بهره‌مند کرد.

استاد خلخالی، پس از هجده سال تحصیل و تدریس در حوزه علمیه نجف اشرف، سرانجام سال 1339 شمسی به کشورش ایران بازگشت و با اقامت در شهر تهران، فصل جدیدی از برنامه‌ها و فعالیت‌های علمی و تبلیغی خود را آغاز کرد. عمر حضور ایشان در شهر تهران تا سال 1385 به درازا کشیده شد. در این  چهل و پنج سال، ابتدا سالیانی به تدریس سطوح عالی حوزه شامل رسائل، مکاسب و کفایه پرداخت و پس از آن، کرسی درس خارج فقه و اصول را برپا کرد. در این مدت طولانی، طلاب و روحانیون بسیاری پای درس ایشان نشسته و بر دانش و بینش خود افزودند. امامت جماعت مسجد جامع صدریه، راه‌اندازی کتابخانه عمومی و تأسیس حوزه علمیه بخش دیگری از اقدامات علمی و تبلیغی ایشان در شهر تهران بود.

آیت الله سیدمحمدمهدی موسوی خلخالی، پس از رحلت مرحوم آیت الله العظمی فلسفی در سال 1385 به درخواست جمعی از فضلا و طلاب حوزه علمیه مشهد، به این دیار مقدس عزیمت کرده و با سکونت در جوار حضرت علی‌بن موسی الرضا علیه السلام به تدریس درس خارج اصول در مدرسه آیت الله العظمی خوئی مشغول شد. کرسی درس خارج اصول این فقیه فرزانه هم اکنون از دروس پررونق حوزه علمیه مشهد به شمار می‌آید و طلاب و فضلای بسیاری از محضر ایشان کسب فیض می‌کنند.

آیت الله خلخالی، در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی همواره از مدافعان و حامیان نهضت امام خمینی (ره) بوده و در جریان تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از مشاوران آن به شمار می‌آمد. ایشان همیشه از مقام و جایگاه مرحوم امام رضوان الله تعالی علیه به بزرگی یاد می‌کند و بر این باور است در میان عالمانی که از زمان شیخ طوسی تا کنون به مقام فقاهت نایل آمده‌اند، کسی به پای همت عالی امام خمینی (ره) نرسیده است؛ زیرا همه تلاش او این بود که علی‌رغم دشمنی‌های بسیار، اسلام را در تمام دنیا بگستراند.

آیت الله موسوی خلخالی، با حضور در عرصه‌های گوناگون انقلاب، به ویژه انتخابات، هماره بر اصل ولایت فقیه تأکید می‌کند، امام خمینی (ره) را بنیانگذار این اصل می‌داند و آن را، همان نیابت از امام زمان (عج) می‌شمار‌د. ایشان، انقلاب اسلامی را نعمت بزرگ خداوند دانسته و بر این عقیده است آنچه را که امام (ره) و انقلاب به ما الهام کرده، وحدت است. پس، برای حفظ این وحدت، باید مسیر انقلاب را ادامه داد. همان مسیری که تا کنون بزرگان بسیاری زحمات فراوانی برای حفظ آن کشیده‌اند.

آثار علمی

استاد موسوی خلحالی، افزون بر تدریس و تربیت شاگردان فراوان و حضور فعال در عرصه‌های سیاسی و فرهنگی، با تحقیق و تألیف در حوزه علوم دینی نیز مأنوس بوده و در این زمینه، رساله‌‌ها و کتاب‌های علمی بسیاری را به قامت قلم در آورده است. برخی از این دست آثار عبارت‌اند از:

    فِقهُ الشّیِعَه (تقریرات خارج فقه آیت الله العظمی خویی)؛

    تقریرات کامل اصولی آیت الله العظمی خویی؛

    مدارک عروة الوثقی؛

    حاکمیت در اسلام؛

    اَلرِّضاع؛

    اَلأَنفال؛

    شریعت و حکومت؛

    تحریف‌ناپذیری قرآن؛

    ما یَجِبُ فیهِ الخُمس.

    چندین کتاب پیرامون مهدویت.

شایان ذکر است، شورای علمی بیستمین همایش کتاب سال حوزه در سال 1397، به پاس بیش از هفتادسال مجاهدت علمی و تألیف آثار گرانسنگ، حضرت آیت الله حاج سیدمحمدمهدی موسوی خلخالی را شخصیت برجسته علمی حوزه‌های علمیه معرفی و مقام علم و تقوای ایشان را ارج نهاد.

         


٠٩:٤٦ - 1398/10/02    /    شماره : ٤١٠٨٠٩    /    تعداد نمایش : ١٢٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :711