سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر همایش کتاب سال حوزه خبر داد‎‎؛

معرفی 5 برگزیده، 23 شایسته تقدیر و 27 شایسته تحسین در همایش 21

دبیر همایش کتاب سال حوزه از ارسال 933 اثر علمی به دبیرخانه این همایش خبر داد و گفت: از میان آثار ارسال شده 169 کتاب به مرحله نهایی راه پیدا کرد، 50 اثر کاندیدای مرحله نهایی شدند که در نهایت 5 اثر حائز رتبه نخست و 23 اثر حائز درجه شایسته تقدیر شدند.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه و سومین جشنواره مقالات علمی حوزه، گزارش کوتاهی از فرایند علمی این همایش ارائه کردند. به دلیل اهمیت این گزارش برای علاقه‌مندان و صاحبان آثار، متن کامل این گزارش منتشر می‌شود.

سپاس بی‌پایان سزاوار آفریننده بی‌همتایی است که با سوگند «ن و القلم وما يسطرون» مقام قلم را فزود و منزلت آن را ستود و درود بسیار به پیشگاه رسول رحمت و خاندان پاکش که دوات عالمان را بر دم شهیدان برتری داده و در دانش را استواری بخشیدند.

اکنون، به شکرانه برگزاری بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه و سومین جشنواره مقالات علمی حوزه، بر خود فرض میدانیم، فروتنانه، مساعی صاحب قلمانی را ارج نهیم که با ژرف کاوی در آموزه‌های وحیانی و با تکیه بر خرد ناب، آثار فاخر و فخیمی را به قامت قلم آراسته‌اند.

گزارش آماری و وضعیت سنجی

1. در این دوره، ۹۳۳ اثر در قالب کتاب و پایان‌نامه به دبیرخانه ارسال شد که، همانند دوره بیستم، بیشتر آن‌ها به دو گروه فقه و اصول با ۱۳۵ و کلام با ۱۳۳ اثر اختصاص داشت. گروه‌های دیگر با اختلاف فراوان، در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. کمترین اثر ارسالی، برای گروه کتب مرجع با ۱۶ و مدیریت با ۳ اثر بوده است.

٢. به منظور اثرگذاری بیشتر کتاب سال بر جریان علمی حوزه و هدایت آثار تولیدی به سوی پاسخگویی نیازهای مهم جامعه و حوزه، از دوره بیستم ته محور به اولویت‌های این همایش اضافه شد. این محورها عبارت بودند از: آسیب‌های اجتماعی؛ اقتصاد مقاومتی؛ الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛ جمعیت، زن و خانواده؛ سبک زندگی اسلامی علوم انسانی اسلامی؛ فضای مجازی؛ محیط‌زیست و منابع طبیعی؛ هنر فلسفه هنر، هنر در اسلام).

3. افزون بر این، در این دوره نیز، محور «ابعاد علمی بیانیه گام دوم انقلاب» در شمار اولویت‌ها قرار گرفت. بر این اساس، از میان ۱۲۰ اثری که در این محورها به دبیرخانه همایش رسید، ۱۹ اثر برتر معرفی شدند. این آثار، در مقایسه با دوره بیستم، بیش از دو برابر رشد کمی و کیفی را نشان می‌دهد.

۴. با مصوبه شورای سیاست‌گذاری کتاب سال حوزه، از همایش بیستم تا کنون، آثار فرهنگی تبلیغی نیز در همه گروه‌های علمی وارد عرصه رقابت شدند. در این دوره، ۶۳ اثر فرهنگی تبلیغی به دبیرخانه همایش واصل شد که از این تعداد، تنها سه اثر به مرحله ارزیابی تفصیلی راه یافتند.

۵. به دلیل اهمیت تقریر نویسی در حوزه‌های علمیه، شورای سیاست‌گذاری همایش کتاب سال حوزه تصویب کرد از این دوره به بعد، کتاب‌های تقریر نیز در کنار دیگر آثار پژوهشی و ترویجی، در این رقابت علمی، قرار گیرند. در این دوره، پنج تقریر علمی واصل شد که از این تعداد، دو اثر به مرحله دوم ارزیابی راه یافت.

۶ بین‌المللی بودن همایش کتاب سال حوزه، سبب شد نویسندگان غیر ایرانی مجموعه ۸۲ اثر را به عربی، انگلیسی و سایر زبان‌ها برای دبیرخانه ارسال کنند. از میان این آثار، ۱۴ اثر به مرحله دوم راه یافته و در نهایت، ۴ اثر رتبه برتر را به دست آوردند. میزان مشارکت نویسندگان غیر ایرانی در این دوره، نسبت به دوره بیستم، ۱۴ درصد رشد داشته است.

۷. دوره بیست و یکم، از بانوان حوزوی شاهد حضور ۶۶ اثر، در قالب ۵۱ کتاب و ۱۵ پایان‌نامه بودیم. از این تعداد، نه اثر به مرحله دوم رسیده و در نهایت، دو اثر شرایط لازم را برای انتخاب به دست آوردند.

۸. از میان ۹۳۳ آثار رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، ۱۶۹ اثر به مرحله دوم داوری ارزیابی تفصیلی راه یافتند. از این تعداد، ۵۴ اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و ۲۳ اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند. نویسندگان ۲۶ اثر نیز شایسته تحسین شدند.

۹. از میان آثار راه‌یافته به مرحله دوم، ۷۴ درصد آن‌ها علمی پژوهشی، 9/8 درصد علمی ترویجی، ۱٫۸ درصد فرهنگی تبلیغی، تقریر نویسی ۱٫۲ درصد و ۱۴٫۸ درصد سایر بودند.

۱۰. نتایج داده‌های ۲۱۴ ارزیابی کتاب‌های علمی پژوهشی گروه‌های مختلف در این دوره در مرحله دوم، نشان می‌دهد که این آثار ۶۶ درصد شاخص‌های ارزیابی را رعایت کرده و در مجموع متوسط نزدیک به خوب بوده‌اند.

۱۱. نتایج ارزیابی کتاب‌های علمی ترویجی و علمی فرهنگی این دوره بر اساس داده‌های ۳۸ ارزیابی در مرحله دوم، نشان می‌دهد که این آثار  5/67 درصد شاخص‌های ارزیابی را رعایت کرده و در مجموع متوسط نزدیک به خوب بوده‌اند.

۱۲. نتایج ارزیابی ‌پایان‌نامه‌های این دوره در مرحله دوم، بر اساس داده‌های ۱۳۲ ارزیابی نشان می‌دهد که این آثار ۶۳٫۵ درصد شاخص‌های ارزیابی را رعایت کرده و در مجموع متوسط بوده‌اند.

۱۳. این دوره همایش، شاهد رقابت علمی ۲۱۵ پایان‌نامه سطح چهار و دکترا از آقایان و بانوان حوزوی بود که در سال ۱۳۹۷ دفاع شده‌اند. این پایان‌نامه‌ها، به دلیل تنوع موضوعی، در ۱۸ گروه علمی گونه‌بندی شدند. پایان‌نامه‌های دریافتی این دوره، به لحاظ کمی، در مقایسه با همایش بیستم، بیش از ۵۱ درصد رشد داشته است. دوره قبل، ۱۴۲ پایان‌نامه دریافت شد.

بیشترین پایان‌نامه‌های این دوره، در گروه فقه و اصول، کلام، علوم اجتماعی و اخلاق و عرفان بود.

از میان پایان‌نامه‌های رسیده، ۴۹ پایان‌نامه امتیاز لازم را برای ورود به مرحله دوم داوری کسب کردند که پس از داوری، دو اثر برگزیده و یازده اثر شایسته تقدیر معرفی شدند. داوران، زحمات نویسندگان هشت پایان‌نامه را نیز «شایسته تحسین» دانستند.

۱۴. از میان ۲۰ گروه علمی کتاب سال، همه گروه‌ها، جز گروه انقلاب اسلامی و علوم تربیتی، آثاری را در مرحله نهایی داشته‌اند؛ اما اثر برگزیده این گروه‌های تنها به چهار گروه اختصاص دارد: ترجمه، اقتصاد، کتب مرجع و روان‌شناسی.

جشنواره مقالات

همایش بیستم کتاب سال حوزه، با سومین جشنواره مقالات علمی حوزه همراه بود. در این دوره جشنواره، از ۸۰ مجله علمی پژوهشی برای شرکت در این هماورد علمی دعوت و بنا شد به انتخاب هیئت تحریریه مجله، به ازای هر شماره منتشر شده در سال ۱۳۹۷، یک مقاله برای دبیرخانه ارسال شود. در نتیجه، مجموعاً ۱۱۰ مقاله به دبیرخانه رسید که پس از ارزیابی اجمالی در ۱۲ گروه علمی، ۲۸ مقاله به مرحله ارزیابی تفصیلی راه‌یافته و در نهایت، سه مقاله از گروه فلسفه و سیاست برتر شناخته شدند. گفتنی است، به دلیل انتشار نیافتن برخی نشریات در سال ۱۳۹۷، میزان مشارکت نشریات در این جشنواره، نسبت به سال قبل، کاهش داشته است.

۱. در جشنواره مقالات علمی حوزه، از میان ۸۰ نشریه، ۴۰ مجله مقاله‌های انتخابی خود را به این جشنواره ارسال کردند؛ اما ۴۰ نشریه، به دلایلی مانند عدم انتشار در سال ۱۳۹۷، تکمیل نشدن مدارک و تشکیل نشدن جلسه هیئت تحریریه نتوانستند در این جشنواره حضور یابند. از میان ۱۱۰ مقاله ارسالی نیز، تنها سه مقاله به انتخاب نهایی رسیدند.

٢. نتایج داوری مقاله‌ها در بیشتر گروه‌های علمی، بر لزوم دقت مجله‌ها در رعایت ضوابط تعریف شده، تأکید می‌کند. به ویژه در شاخص «نوآوری و تولید نظر جدید و قوت علمی».

فرایند داوری

فرایند داوری همایش بیست و یکم، شاهد حضور ۹۳۳ کتاب و پایان‌نامه سطح چهار بود که اولین بار در سال ۱۳۹۷ منتشر شده بودند. پس از بررسی دقیق این آثار در مراحل مختلف، داوران نکته‌سنج، رقیبان برتر این آوردگاه علمی را تعیین کردند. بررسی علمی و محتوایی آثار این دوره، در فرایند ذیل صورت پذیرفت:

1.گونه شناسی آثار، با شرکت هیئتی سه نفره از کارشناسان، به مدت دو ماه، از ابتدای خرداد ۱۳۸۸

۲. ارزیابی اجمالی آثار، با حضور سه نفر از اعضای گروه‌های علمی مربوط در دو مرحله و با مشارکت بیش از ۶۰ کارشناس و متخصص رشته‌های مرتبط علمی در بیش از ۵۰ جلسه. جمع ارزیابی‌های اجمالی در این دوره، بالغ بر ۴۰۰۰ ارزیابی بوده که از این تعداد، ۳۸۱ ارزیابی به مقاله‌های دریافتی اختصاص داشته است.

۳. ارزیابی تفصیلی ۱۶۹ اثر، پس از تعیین رویکرد پژوهشی، ترویجی یا فرهنگی تبلیغی و انتخاب ۳۴۸ داور متناسب با محتوای آثار از مراکز علمی مختلف. شمار ارزیابی‌های تفصیلی در این دوره، به ۵۹۷ ارزیابی رسیده که از این تعداد، ۷۲ ارزیابی مربوط به مقالات بوده است.

٣. نظارت شورای علمی کتاب سال بر فرایند ارزیابی، با حضور نه نفر از اساتید و صاحب‌نظران علوم مختلف و با مشارکت رؤسای هیئت‌های داوری در بیش از ۱۰۰ نفر جلسه. در فرایند داوری، اصل بر این بوده است که اعضای هیئت‌های داوری و داوران آثار، از میان فرهیختگان بنام صاحب اثر و شخصیت‌های علمی مراکز مختلف انتخاب و از هرگونه اعمال سلیقه شخصی دراین‌باره پرهیز شود.


١٥:٤٠ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٤١٩    /    تعداد نمایش : ١٧٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :701