سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

 کتاب« دائره‌المعارف قرآن کریم»، اثر مرکز فرهنگ و معارف قرآن در گروه علمی کتب مرجع در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده شد.
معرفی آثار منتخب؛

کتاب: دائره‌المعارف قرآن کریم

 کتاب« دائره‌المعارف قرآن کریم»، اثر مرکز فرهنگ و معارف قرآن در گروه علمی کتب مرجع در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب« دائره‌المعارف قرآن کریم»، اثر مرکز فرهنگ و معارف قرآن در گروه علمی کتب مرجع در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این کتاب می‌خوانیم: دائره المعارف قرآن کریم، نخستین پژوهش در جهان اسلام است که در قلمرو مفاهیم، اَعلام، ادیان، علوم قرآنی، فقه، حقوق، فلسفه و کلام به نگارش در آمده است. هدف از تدوين اين اثر، ارائه اطلاعات علمى در قلمرو قرآنى و سرعت و سهولت دسترسی پژوهشگران به این اطلاعات است. این اطلاعات، پژوهشگران را از مراجعه به منابع فرعی بی‌نیاز و راه پژوهش را برای آنان هموارتر می‌کند.

اين دائرة المعارف، بر اساس الفبای فارسی تنظیم و مدخل‌های اصلی آن، با رويكرد قرآنى تألیف یافته است. نویسندگان هر یک از مقالات، آراى مختلف در باره واژه يا مدخل قرآنى را گزارش داده و تنها به ارائه اطلاعات علمى از هر موضوع ‌بسنده کرده‌اند. البته دیدگاه خود را هم مستقلاً ذیل سایر دیدگاه‌ها گزارش داده‌اند. منابع این مقالات، دسته اول، اصیل و معتبر بوده و در پايان هر مقاله فهرست شده است.

مقاله‌های دائره المعارف قرآن کریم، آرا و عقايد خاص مذاهب و مكاتب اسلامى را محترم شمرده و ديدگاه‌هاى مشهور غير شيعى را منصفانه گزارش داده است.

این اثر، مدخل‌ها را از سه حوزه اصلى برگزيده است: موضوعات و مفاهيم، اَعلام و علوم قرآن. بنابراین، چنانچه اصطلاح خاص قرآنى در زبان فارسى مشهور و معادل فارسى آن نيز رايج باشد، بدان ارجاع شده است که حجم بيشترى از واژه‌هاى دخيل در آيات قرآنى را شامل شود.

تا کنون، 16 جلد از این اثر قرآنی، با قلم جمعی از نویسندگان پژوهشکده معارف قرآن، به چاپ رسیده است. این کار، همچنان ادامه دارد و پیشبینی می¬شود حجم آن به بیش 30 جلد برسد.

شایان ذکر است، کتاب« دائره‌المعارف قرآن کریم»، اثر مرکز فرهنگ و معارف قرآن در گروه علمی کتب مرجع که در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده شد، از سوی انتشارات بوستان کتاب منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.


١٥:٣٥ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٦٢٦    /    تعداد نمایش : ٤٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :669