سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

 پایان‌نامه« روش استنباط نظریه اقتصاد اسلامی از کتاب و سنت»، اثر مهدی خطیبی در گروه علمی اقتصاد در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده شد.
معرفی آثار منتخب؛

پایان‌نامه: روش استنباط نظریه اقتصاد اسلامی از کتاب و سنت

 پایان‌نامه« روش استنباط نظریه اقتصاد اسلامی از کتاب و سنت»، اثر مهدی خطیبی در گروه علمی اقتصاد در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، پایان‌نامه« روش استنباط نظریه اقتصاد اسلامی از کتاب و سنت»، اثر مهدی خطیبی در گروه علمی اقتصاد در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این کتاب می‌خوانیم: روش‌های متعددی برای دست‌یابی به نظریات اقتصاد اسلامی پیشنهاد شده است؛ اما به‌ نظر می‌رسد روش اجتهادی متعارف، می‌تواند در استنباط و استخراج نظریه از کتاب و سنت کارایی داشته باشد. استنباط چنین نظریاتی از کتاب و سنت، علاوه بر شرایط عمومی اجتهاد، دو پیش‌نیاز اساسی دارد: 1. دانش اقتصاد متعارف؛ 2. اجتهاد متجزی در مباحث فقه معاملات مالی.

برای استنباط نظریات اقتصاد اسلامی از کتاب و سنت، پس از طرح موضوع و شناسایی اولیه‌ متغیرهای مرتبط با آن، مجموعه‌ اطلاعات به دست آمده، به دانش اقتصاد رایج عرضه و موضوع‌شناسی در سه سطح مفهوم‌شناسی، سیر تاریخی، و مبانی موضوع دنبال می‌شود. در مرحله بعد، جست‌وجو برای کشف مبانی موضوع در آموزه‌های اسلام آغاز می‌شود. کشف مبانی اسلامی موضوع، پایه و اساس نظریه را شکل می‌دهد.

استخراج راهبردهای مرتبط با موضوع از کتاب و سنت، که نوعاً در قالب احکام خمسه بروز و ظهور یافته و به روش اجتهادی صورت می‌پذیرد، و ضمیمه شدن آن به مبانی، محقق را در مسیر رسیدن به نظریات اقتصاد اسلامی قرار می‌دهد.

انسجام‌بخشی و یکپارچه‌سازی، مرحله پایانی دست‌یابی به نظریات اقتصاد اسلامی است که در آن کل متغیرها، اعم از مبانی و راهبردها یک‌جا تحلیل و نقش هر متغیری در چارچوب نظریه مشخص می‌شود.

پس از پایان فرایند استنباط، در صورت لزوم معیارها و شاخص‌های مورد نیاز برای ارزیابی و سنجش بیرونی تعیین می‌شوند.

تحقیق حاضر، به روش اجتهادی و با تطبیق عملیاتی تدوین شده است.

شایان ذکر است، پایان‌نامه« روش استنباط نظریه اقتصاد اسلامی از کتاب و سنت»، اثر مهدی خطیبی در گروه علمی اقتصاد در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه حائز رتبه برگزیده شد، در مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) دفاع شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.

 


١٥:٣٣ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٦٣١    /    تعداد نمایش : ٤١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :561