چهارشنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٨
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396  چاپ        ارسال به دوست

 کتاب« قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق»، اثر «رسول مظاهری کوهانستانی و محمدعلی خادمی کوشا» در گروه علمی «      فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.
معرفی آثار منتخب؛

کتاب: قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق

 کتاب« قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق»، اثر «رسول مظاهری کوهانستانی و محمدعلی خادمی کوشا» در گروه علمی «      فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب« قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق»، اثر «رسول مظاهری کوهانستانی و محمدعلی خادمی کوشا» در گروه علمی «      فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این کتاب می‌خوانیم: امروزه، بسیاری از مبادلات و تراکنش‌های بانکی مردم، الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری، از طریق گوشی تلفن، تبلت یا رایانه انجام می‌شود. تجارت الکترونیکی و توانایی‌های همراه آن، امروزه افق جدیدی را برابر انسان پدید آورده است؛ زیرا سرعت و حجم مبادلات را به شدت افزایش داده و انسان امروزی را به انسانی بین المللی تبدیل کرده است که در لحظه می‌تواند با انبوهی از مردم ارتباط و تعامل تجاری برقرار کند.

قراردادهای الکترونیکی، اخیراً توجه دولت‌ها و از جمله دولت جمهوری اسلامی ایران را به خود جلب کرده و در نتیجه، اوراق و اسناد کتبی، تقریباً در شُرُف حذف است. بنابراین، مباحث مهمی مانند ادله الکترونیکی و امضای الکترونیکی، نقش عمده‌ای در شکل‌گیری و اثبات چنین قراردادهایی پیدا کرده‌اند.

کتاب حاضر، تلاشی است برای تبیین مفاهیم مربوط به این حوزه و تحلیل ویژگی‌ها و احکام قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق. برخی مفاهیمی که در این کتاب بررسی شده، عبارت‌اند از: تجارت الکترونیکی، شیوه انعقاد قراردادهای الکترونیکی، طریقه احراز اهلیت طرف‌های معاملات الکترونیکی، درجه اعتبار و ارزش اثباتی گواهی‌های الکترونیکی و مزایا و معایب مهم‌ترین ابزارهای پرداخت الکترونیکی شامل انواع کارت‌های الکترونیکی، پول و چک الکترونیکی.

نگارندگان این کتاب، با توجه به اینکه امروزه فناوری ارتباطات دامنه گسترده‌ای پیدا کرده است، کوشیده‌اند اصول و قواعد فقهی این مسائل را برکاوند و گام کوچکی در رفع ابهامات و پر کردن خلأهای فقهی و حقوقی موجود در این عرصه بردارند.

شایان ذکر است، کتاب« قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق»، اثر «رسول مظاهری کوهانستانی و محمدعلی خادمی کوشا» در گروه علمی «فقه و اصول» که در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.، از سوی انتشارات« پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.


١٥:٣١ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٦٣٩    /    تعداد نمایش : ١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه

آدرس:
قم، بلوار انتظار، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه
 
تلفن تماس: 02537255890 داخلی 603-605

khowzeh(@)gmail.com

پیامک: 100007020

کانال ایتا: @khowzeh
مدیر اجرایی همایش‌(ایتا) : @ketabehowzeh

جشنواره مقالات علمی حوزه 

khowzeh2(@)gmail.com

ساعت کاری دبیرخانه همایش:

ساعت 7 الی 14

 

 

 

بازديدکنندگان امروز :366