سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

 کتاب« قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق»، اثر «رسول مظاهری کوهانستانی و محمدعلی خادمی کوشا» در گروه علمی «      فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.
معرفی آثار منتخب؛

کتاب: قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق

 کتاب« قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق»، اثر «رسول مظاهری کوهانستانی و محمدعلی خادمی کوشا» در گروه علمی «      فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب« قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق»، اثر «رسول مظاهری کوهانستانی و محمدعلی خادمی کوشا» در گروه علمی «      فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این کتاب می‌خوانیم: امروزه، بسیاری از مبادلات و تراکنش‌های بانکی مردم، الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری، از طریق گوشی تلفن، تبلت یا رایانه انجام می‌شود. تجارت الکترونیکی و توانایی‌های همراه آن، امروزه افق جدیدی را برابر انسان پدید آورده است؛ زیرا سرعت و حجم مبادلات را به شدت افزایش داده و انسان امروزی را به انسانی بین المللی تبدیل کرده است که در لحظه می‌تواند با انبوهی از مردم ارتباط و تعامل تجاری برقرار کند.

قراردادهای الکترونیکی، اخیراً توجه دولت‌ها و از جمله دولت جمهوری اسلامی ایران را به خود جلب کرده و در نتیجه، اوراق و اسناد کتبی، تقریباً در شُرُف حذف است. بنابراین، مباحث مهمی مانند ادله الکترونیکی و امضای الکترونیکی، نقش عمده‌ای در شکل‌گیری و اثبات چنین قراردادهایی پیدا کرده‌اند.

کتاب حاضر، تلاشی است برای تبیین مفاهیم مربوط به این حوزه و تحلیل ویژگی‌ها و احکام قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق. برخی مفاهیمی که در این کتاب بررسی شده، عبارت‌اند از: تجارت الکترونیکی، شیوه انعقاد قراردادهای الکترونیکی، طریقه احراز اهلیت طرف‌های معاملات الکترونیکی، درجه اعتبار و ارزش اثباتی گواهی‌های الکترونیکی و مزایا و معایب مهم‌ترین ابزارهای پرداخت الکترونیکی شامل انواع کارت‌های الکترونیکی، پول و چک الکترونیکی.

نگارندگان این کتاب، با توجه به اینکه امروزه فناوری ارتباطات دامنه گسترده‌ای پیدا کرده است، کوشیده‌اند اصول و قواعد فقهی این مسائل را برکاوند و گام کوچکی در رفع ابهامات و پر کردن خلأهای فقهی و حقوقی موجود در این عرصه بردارند.

شایان ذکر است، کتاب« قراردادهای الکترونیکی از دیدگاه فقه و حقوق»، اثر «رسول مظاهری کوهانستانی و محمدعلی خادمی کوشا» در گروه علمی «فقه و اصول» که در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.، از سوی انتشارات« پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.


١٥:٣١ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٦٣٩    /    تعداد نمایش : ٤٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :743