سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب«فقه الجواهر: المنتقی من جواهر الکلام»، اثر « گروه فقه دانشگاه علوم اسلامی رضوی» در گروه علمی « فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.
معرفی آثار منتخب؛

کتاب: فقه الجواهر؛ المنتقی من جواهر الکلام

کتاب«فقه الجواهر: المنتقی من جواهر الکلام»، اثر « گروه فقه دانشگاه علوم اسلامی رضوی» در گروه علمی « فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب«فقه الجواهر: المنتقی من جواهر الکلام»، اثر « گروه فقه دانشگاه علوم اسلامی رضوی» در گروه علمی « فقه و اصول» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: امروزه، به دلیل وجود شيوه‌هاي نوين آموزشي، ضرورت تحول در تدوين و تأليف كتب درسي بيشتر احساس مي‌شود. اين مسئله، در نظام آموزشي حوزه‌هاي علميه اهميت و ضرورت دوچندان مي‌يابد. از اين رو، گروه فقه و اصول دانشگاه علوم اسلامي رضوي، بر اساس كتاب گرانسنگ جواهر الكلام، مجموعه حاضر را تدوين و تنظيم کرد.

این اثر، هم كتابی فقهي متناسب با سطح يك دروس حوزوي و هم متني روان، با رويكردي آموزشي و به دور از دشواري‌هاي متون فقهي است. به همین دلیل، برای طلاب و دانشجوياني كه در ابتداي مسير آشنايي با كتب فقه استدلالي هستند، سودمند خواهد بود. بر اساس چنين رويكردي، كتابي جديد با نام فقه الجواهر؛ المنتقي من جواهر الكلام، تحت اشراف حضرت آيت الله العظمي سيدمحمود هاشمي شاهرودي (قدس سره) به نگارش در آمد.

در اين كتاب، سعي شده است نكات مثبت كتاب الروضة البهية حفظ و برخی امتيازات برآن افزوده شود؛ مانند افزودن برخي فروعات پُركاربرد در مقابل حذف مباحث كم کاربرد، ارائۀ مباحث با تقسيم‌بندي و عنوان‌گذاري جدید برای تسهيل در فهم و بيان ادلۀ متناسب با سطح فراگيران.

از دیگر ویژگی‌های مهم مجموعه فقه الجواهر آن است كه محصول كار گروهي و نظارت و ارزيابي‌هاي علمی متعدد است. اين ویژگی، متن جديد را قابل اعتمادتر از ساير متون جايگزيني کرده كه يك نفر آن را نگاشته است.

شایان ذکر است، کتاب«فقه الجواهر: المنتقی من جواهر الکلام»، اثر « گروه فقه دانشگاه علوم اسلامی رضوی» در گروه علمی « فقه و اصول»، از سوی انتشارات« دانشگاه علوم اسلامی رضوی» منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.


١٥:٢٩ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٦٤٤    /    تعداد نمایش : ٥٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :717