سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

 پایان‌نامه«فرایند ادراک حسی زیبایی مبتنی بر آراء ملاصدرا»، اثر «مهدی امینی» در گروه علمی «فلسفه» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.
معرفی آثار منتخب؛

پایان‌نامه: فرایند ادراک حسی زیبایی مبتنی بر آراء ملاصدرا

 پایان‌نامه«فرایند ادراک حسی زیبایی مبتنی بر آراء ملاصدرا»، اثر «مهدی امینی» در گروه علمی «فلسفه» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، پایان‌نامه«فرایند ادراک حسی زیبایی مبتنی بر آراء ملاصدرا»، اثر «مهدی امینی» در گروه علمی «فلسفه» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: این پژوهش، برای ارائه پاسخ‌ به چگونگیِ ادراک حسی زیبایی، فرایند و برخی لوازم آن، بر پایه آرا و انظار ملاصدرا فراهم شده است.

نویسنده، با روش توصیفی‌تحلیلی، نخست اظهارات صریح و غیر صریح ملاصدرا را در خصوص معنای زیبایی و شناخت آن گرد آورده است. سپس، با تکیه بر فرضیّه تحقیق و کلیدواژه‌هایِ ‌مشخص و بر اساس چارچوب منطقی و فلسفی آرای ملاصدرا، ارتباط میان اظهارات یاد شده با مبانی و اصول کلان حکمت متعالیه را کشف و تبیین کرده است. همچنین، به تحلیل فلسفی برخی چالش‌ها پیرامون زیبایی پرداخته و کوشیده است، امتداد آرای صدر المتألهین را در عرصه نوینِ «شناخت زیبایی حسی» آشکار سازد.

وی، در این اثر، «الگوی درک زیبایی حسی» را با سه گام ترسیم کرده است. در گام نخست، با اثبات منشأ واقعی زیبایی و شناختاری بودن آن، مسئله «نسبت زیبایی با وجود» حل و به همین اعتبار، ممیّزات زیبایی، از واجب تعالی تا ماده (اعم از مصنوعات انسانی و هنرها) به کمک مفاهیم ‌معقول تعیین شده است.

در گام دوم، با استحصال مؤلفه¬های شناخت حسی، امکان بازطراحی چارچوبی روشن از تعامل قوای شناختِ‌ حسی با یک‌دیگر و مجموعِ آنها با نفس و عقل، فراهم آمده است. در نهایت، با استفاده‌ اختصاصی از نتایجِ گام¬های یاد شده و لوازم آنها، کیفیت شناختِ شاخصه‌های محسوس زیبایی در طبیعت و هنرها، واقع‌نمایی گزاره‌های زیبایی¬شناختی و کیفیت لذت حاصله، بررسی و تبیین شده است.

شایان ذکر است، پایان‌نامه«فرایند ادراک حسی زیبایی مبتنی بر آراء ملاصدرا»، اثر «مهدی امینی» در گروه علمی «فلسفه» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد، در «دانشگاه ادیان ومذاهب» دفاع شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.


١٥:٢٧ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٦٥٠    /    تعداد نمایش : ٧١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :647