سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب« پیش انگاره های انسان شناختی علم سلوک»، اثر «علی فضلی» در گروه علمی «اخلاق و عرفان» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.
معرفی آثار منتخب؛

کتاب: پیش انگاره های انسان شناختی علم سلوک

کتاب« پیش انگاره های انسان شناختی علم سلوک»، اثر «علی فضلی» در گروه علمی «اخلاق و عرفان» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب« پیش انگاره های انسان شناختی علم سلوک»، اثر «علی فضلی» در گروه علمی «اخلاق و عرفان» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: پیش‌انگاره¬های انسان‌شناختی سلوک، در حوزۀ فلسفۀ علم سلوک می¬گنجند و به مبانی انسان‌شناختی عرفان عملی نظر دارند. این پیش‌انگاره¬ها، در پاسخ به چیستی حقیقت انسانی و مراتب و لطایف آن، دو ساختار منتظم از انسان‌شناسی سلوکی را در سنت عرفانی و سنت دینی ترسیم کرده‌اند.

موضوع انسان‌شناسی سلوکی، حقیقت قلبی است با یک صورت کمالی و خصیصۀ امتدادی، تقلبی و احدی جمعی. این حقیقت، دارای سه عرصۀ علوم قلبی، اعمال قلبی و اعمال ظاهری است که بر یک‌دیگر تأثیر متقابل دارند؛ یعنی تأثیر علوم قلبی بر اعمال ظاهری، تأثیر اعمال قلبی بر اعمال بدنی، تأثیر اعمال بدنی بر اعمال قلبی و تأثیر اعمال بدنی و قلبی بر علوم قلبی.

دیگر مسائل انسان‌شناسی سلوکی، احکام و عوارض حقیقت قلبی هستند بدین شرح: مزاج جسمانی و روحانی، مقامات پنج‌گانۀ قلبی (قلب نفسی، قلب حقیقی جامع، قلب روحی قابلی، قلب جامع برزخی و قلب احدی جمعی)، وجوه پنج‌گانۀ قلبی (وجه حسی، مثالی، روحانی، سرّی و جامع) و لطایف قلبی (طبع، نفس، قلب، عقل، روح، سرّ، خفی و اخفی).

   حقیقت قلبی در فرهنگ دینی، به مثابۀ سلطان مملکت انسانی بر کل انسان، حاکمیت و سیطرۀ وجودی دارد؛ به نحوی که همه اطوار وجودی و قوای ادراکی، سلوکی و اخلاقی از آن بر می‌آیند و در دامنۀ وجودی او فعالیت دارند. این مملکت، دارای دو منطقۀ وجودی نفسانی و روحانی است. در این دو منطقه، دو صنف مواد متضاد وجود دارند: جنود عقلی و جهلی. منطقۀ نفسانی، خاستگاه جنود جهلی و منطقۀ روحانی، خاستگاه جنود عقلی است.

شایان ذکر است، کتاب« پیش انگاره های انسان شناختی علم سلوک»، اثر «علی فضلی» در گروه علمی «اخلاق و عرفان» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد، از سوی انتشارات« پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی » منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.


١٥:٢٥ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٦٥٣    /    تعداد نمایش : ٧٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :593