سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی آثار منتخب؛

کتاب: جرایم سازمان یافته در آینه سیاست کیفری اسلام، ایران و اسناد بین المللی

کتاب«جرایم سازمان یافته در آینه سیاست کیفری اسلام، ایران و اسناد بین المللی»، اثر «محمدابراهیم  شمس ناتری» در گروه علمی «حقوق» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب«جرایم سازمان یافته در آینه سیاست کیفری اسلام، ایران و اسناد بین المللی»، اثر «محمدابراهیم  شمس ناتری» در گروه علمی «حقوق» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: از جمله پدیده‌های مجرمانه‌ای که امروزه دنیای اقتصاد، سیاست و امنیت اجتماعی را به چالش کشیده، ارتکاب جرایم سازمان‌یافته یا گروه مجرمانه است. تهدید ناشی از این دست جرایم، آن‌چنان جدی است که جرم‌شناسان، قرن بیست و یکم را قرن جرایم سازمان‌یافته اعلام کرده‌اند.

سازمان ملل متحد، در سال 2000 میلادی، برای مقابله با جرایم سازمان‌یافته فراملی، کنوانسیون مقابله با جرایم سازمان‌یافته فراملی را که به «کنوانسیون پالرمو» معروف شده است، به تصویب اعضا رسانید. اکثر کشورهای دنیا، در این کنوانسیون عضویت دارند.

اگرچه کشور جمهوری اسلامی ایران تا کنون به این کنوانسیون نپیوسته است؛ اما در منابع دینی ما، برای مقابله با جرایم سازمان‌یافته، دلایل و مبانی شرعی قابل توجهی وجود دارد. افزون بر این، مصلحت حفظ نظام و سلامت جامعه، مقتضی مقابله فراگیر با این‌گونه جرایم است. از این رو، جمهوری اسلامی اقدامات تقنینی، اجرایی و قضایی قابل توجهی را برای مقابله با جلوه‌های مختلف این‌گونه جرایم انجام داده و به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مقابله با فساد (کنوانسیون مریدا) پیوسته است.

افزون بر این، برای مقابله با جرایم سازمان‌یافته، با کشورهای مختلف جهان معاهدات مقابله با جرایم سازمان‌یافته، استرداد مجرمان و انتقال محکومان را منعقد کرده است.

اثر حاضر، با بررسی جرایم سازمان‌یافته یا گروه مجرمانه در اسناد بین المللی، مبانی و ادله مقابله با این پدیده مجرمانه را در منابع اسلامی و قوانین موجود تببین کرده است.

شایان ذکر است، کتاب«جرایم سازمان یافته در آینه سیاست کیفری اسلام، ایران و اسناد بین المللی»، اثر «محمدابراهیم  شمس ناتری» در گروه علمی «حقوق» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد، از سوی انتشارات« پژوهشگاه حوزه و دانشگاه » منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.


١٥:٢٠ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٦٨٥    /    تعداد نمایش : ٤٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :631