سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی آثار منتخب؛

کتاب: مصادر المعرفة

کتاب« مصادر المعرفة»، اثر « سیدحیدر حسینی» در گروه علمی « ترجمه» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب« مصادر المعرفة»، اثر « سیدحیدر حسینی» در گروه علمی « ترجمه» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

 

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: نوشتار حاضر، دفتري از مباحث معرفت‌شناسي مبتني بر رويكرد متفكران مسلمانان و متأثر از رويكرد قدما است. مباحث معرفت‌شناسي، مجموعه‌ای از دفترهاي گوناگون است که هر دفتر، يك تا چند مبحث اساسي معرفت‌شناسي را در بر می‌گیرد. كلّ اين مجموعه، به «كاوشي در ژرفاي معرفت‌شناسي» و اين دفتر، «منابع معرفت» نام گرفته است.

مراد از «منبع» در اينجا، قواي اداركي يا راه‌ها و ابزارهاي معرفت است كه از طريق آنها تاريخ، هستي، آفريدگار، آفريد‌ه‌ها، انسان، جهان و مانند آنها شناخته می‌شود. عمدة اين قوا، حواس ظاهري و باطني، اعم از حافظه، خيال، شهود و عقل است.

انسان، قواي ادراكي یا راه‌ها و ابزارهاي معرفت‌بخش بسياري دارد كه مهم‌ترين آنها حواس، عقل و قلب است.

از دو جهت مي‌توان به بحث در بارة قواي معرفتي پرداخت: هستي‌شناختي و معرفت‌شناختي. علم النفس، متكفّل جهت اول است و از منظر هستي‌شناختي، به بررسي اين قوا مي‌پردازد؛ اما جهت دوّم، منظري معرفت‌شناختي است كه دانش معرفت‌شناسي آن را بررسی می‌کند.

نويسنده، رويكردي معرفت‌شناسانه دارد و از اين منظر، بحث در بارة منابع و قواي معرفتي را در چهار بخش و هفت فصل تنظيم کرده است. بخش اول را به حواس ظاهري و باطني اختصاص داده و در فصل اول و دوم آن، حواس ظاهري و باطنی را از منظر معرفت‌شناسي بررسیده است. در بخش دوم، شهود يا علم حضوري را در سه فصل پی‌گرفته و از، پيشينه، حقيقت، ملاك تحقق، ويژگي‌ها، اقسام و گستره علم حضوري و سپس خطاناپذيري شهود و نقض‌ها و پاسخ‌های آن سخن گفته است. بخش سوم، در یک فصل، عقل را قبل از منظر معرفت‌شناسي بررسی و بخش چهارم، با یک فصل، گواهي يا إخبار را تبیین کرده است.

شایان ذکر است، کتاب« مصادر المعرفة»، اثر « سیدحیدر حسینی» در گروه علمی « ترجمه» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد ، از سوی انتشارات« موسسه الدلیل للدراسات و البحوث العقدیه » منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.

 


١٥:١٦ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٧٢١    /    تعداد نمایش : ٨٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :671