سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی آثار منتخب؛

پایان‌نامه: طراحی و تبیین الگوی قرآنی نهادینه سازی فرهنگ سازمانی

 پایان‌نامه« طراحی و تبیین الگوی قرآنی نهادینه سازی فرهنگ سازمانی»، اثر « وحید وثوقی راد» در گروه علمی «         مدیریت» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، پایان‌نامه« طراحی و تبیین الگوی قرآنی نهادینه سازی فرهنگ سازمانی»، اثر « وحید وثوقی راد» در گروه علمی «         مدیریت» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: نهادینه‌سازی، تعمیق و تثبیت باورها، ارزش‌ها و رفتارهای مطلوب و پسندیده کارگزاران اصلی اداره جامعه است که در سطوح متفاوت مدیریتیِ كلان (مديرت دولتي) و خُرد (سازمان‌ها و نهادها) به اجرا در می‌آید. برای تحقق و اجرای نهادینه‌سازی در این دو سطح، مدل‌های متفاوتی مطرح ‌شده كه غالباً برگرفته از مبانی و پیش‌فرض‌های اندیشمندان غربي است.

به دلیل تأثیر مبانی و پیش‌فرض‌ها در نظریه‌ها و الگوها، یکی از وظایف اصلی پژوهشگران فعال در حوزه علوم انساني و اسلامي، طراحي الگوهاي متناسب با مبانی و پیش‌فرض‌های اسلامی است. بر این اساس، هدف اصلی از تحقیق پیش رو، «طراحی و تبیین الگوي قرآني نهادینه‌سازی فرهنگ‌ سازمانی» با تکیه ‌بر مبانی و پیش‌فرض‌های اسلامی است.

تمرکز این تحقیق، بر قرآن کریم و تفاسیر معتبر است. از اين ‌رو، از روش تدبر در قرآن (نقلي‌وحياني) با توجه به راهبرد ظاهرشونده داده‌بنياد استفاده شده است.

اهم يافته‌هاي اين تحقيق نشان‌دهنده آن است كه الگوي نهادینه‌سازی از منظر قرآن، شامل این فرایند چهار مرحله‌اي است: 1. تلاوت؛ 2. تزكيه ابتدايی؛ 3. تعليم؛ 4. تزكيه موهبتي. نتيجه موفقيت در اين مراحل چهارگانه، «ايجاد و تثبیت شاکله مثبت» خواهد بود. همچنين، مؤلفه‌های اصلی اثرگذار بر این فرایند، عبارت‌اند از: «استلزامات مبنايي نهادينه‌سازي»، «تسهيل‌گران نهادينه‌سازي (سنت هدايت)»، «وظايف حاكميتي»، «محتواي نهادينه‌سازي» و «مخاطب‌شناسي و روش‌هاي نهادینه‌سازی».

شایان ذکر است، پایان‌نامه« طراحی و تبیین الگوی قرآنی نهادینه سازی فرهنگ سازمانی»، اثر « وحید وثوقی راد» در گروه علمی «مدیریت» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد، در « موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) » دفاع شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.

 


١٥:١٥ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٧٢٢    /    تعداد نمایش : ٧٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :554