سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی آثار منتخب؛

کتاب: فهرس مخطوطات مکتبة الامام الخویی فی النجف الاشرف ( ج1و2)

کتاب« فهرس مخطوطات مکتبة الامام الخویی فی النجف الاشرف  ( ج1و2)»، اثر « احمدعلی مجید الحلی» در گروه علمی «کتب مرجع» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب« فهرس مخطوطات مکتبة الامام الخویی فی النجف الاشرف  ( ج1و2)»، اثر « احمدعلی مجید الحلی» در گروه علمی «کتب مرجع» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: کتابخانۀ شیخ محمدحسین کاشف الغطا، در مدرسۀ دار العلم نجف، حاوی نسخه¬های خطی فراوانی است که با همت فرزند برومند آیت الله کاشف الغطا، آقای شیخ شریف کاشف الغطا، حفظ و مدیریت می¬شود.

این کتابخانه، آثار خطی شخصیت¬های گوناگونی اعم از نسخه¬برداران، واقفان و مؤلفان و نویسندگان را در خود جای داده است؛ از جمله: کتاب¬های خاندان کاشف الغطا، ابن الوندی، شیخ محمد کاظمی نجفی، ابوالمجد اصفهانی، سیدحسین طیّب همدانی، عبد الرزاق مُقرم، شیخ محمدرضا مُظفر و سید عبدالزهراء خطیب.

علی‌رغم عکس¬برداری فهرست¬نویسانی، مانند سیداحمد و سیدجعفر اشکوری از این نسخه¬ها، همۀ آثار با دقّت لازم فهرست نشده است. از این رو، برای تدوین فهرست نسخه¬های خطی شهر نجف، به پیشنهاد شیخ امیر کاشف الغطا و سیدجواد و سیدمحمدتقی خویی، آثار خطی این کتابخانه در دستور کار قرار گرفته و فهرست‌برداری شد.

در این فهرست‌نگاری، نام کامل نسخه¬ها و نام و تاریخ درگذشت مؤلفان ذکر و بر اساس کتاب¬های فهرستی مانند الذریعة و میراث مخطوطات عربی و مقدمه¬های نسخه¬ها، وضعیت آثار، میزان اعتبار آنها، جلد، خط، اندازه، رنگ جلد و شمارگان صفحه¬ها، به اختصار، مشخص شده است. همچنین، چنانچه نسخه¬ای در اثری دیگری معرفی شده باشد، به آن اثر ارجاع شده است.

این اثر، حاوی فهرست ۳۱۳ مجلد خطی و شامل 365 نسخه است. مسئولان کتابخانۀ کاشف الغطا و آقایان: سیداحمد اشکوری، ابوالفضل حافظیان، عقیل زبیدی، حیدر مخزومی، سیدهیثم علوی و حسین هادی، مؤلف را در تدوین و تکمیل این فهرست مساعدت کرده¬اند.

شایان ذکر است، کتاب« فهرس مخطوطات مکتبة الامام الخویی فی النجف الاشرف  ( ج1و2)»، اثر « احمدعلی مجید الحلی» در گروه علمی «کتب مرجع» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد، از سوی انتشارات« مکتبة و دار مخطوطات  العتبة العباسیة المقدسة- عراق» منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.

 


١٥:١٣ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٨٠١    /    تعداد نمایش : ٧٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :648