سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی آثار منتخب؛

کتاب: کاربرد قواعد فقهی در نمونه ای از قرار داد های بانکی

کتاب« کاربرد قواعد فقهی در نمونه ای از قرار داد های بانکی»، اثر « مرحوم محمدنقی نظرپور، فرشته ملاکریمی» در گروه علمی « اقتصاد» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، کتاب« کاربرد قواعد فقهی در نمونه ای از قرار داد های بانکی»، اثر « مرحوم محمدنقی نظرپور، فرشته ملاکریمی» در گروه علمی « اقتصاد» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: بررسی میزان انطباق قراردادهای بانکی بر قواعد و احکام عمومی باب معاملات، از گام‌های مهم و ضروری برای اجرای واقعی بانکداری اسلامی است. اهمیت قواعد فقهی در حوزه معاملات، به قدری است که می‌توان ادعا کرد بدون شناخت و استفاده صحیح از این قواعد، نمی‌توان به نظام بانکی و ابزارهای مالی سازگار با روح و اهداف شریعت اسلام در حوزه اقتصاد دست یافت.

اين کتاب، به صورت کاربردی، قراردادهای بانکی را از منظر قواعد فقهی مطالعه و شاخص‌های کلیدی ارزیابی سلامت قراردادها را بر اساس قواعد فقهی استخراج کرده است. این مطالعه، گامی مهم در مسئله نظارت شرعي و اطمینان از رعایت موازین اسلامی در انعقاد قراردادهای بانکی به شمار می‌آید.

نوآوری این کتاب، در روش مطالعاتی آن است؛ زیرا مدل مطالعاتی نوی را در حوزه پژوهش‌های بانکداری اسلامی ارائه می‌کند که بر اساس آن، منابع معتبر فقهی با چشم‌انداز کاربرد در حوزه مسائل بانکی مطالعه شده است. افزون بر این، نمونه‌ای از ماده‌ها و تبصره‌های قراردادهای بانکی از منظر قواعد فقهی، به دقت و کاملاً کاربردی، ارزیابی و تحلیل شده‌اند.

نتایج به دست آمده از این مطالعه، حاکی از آن است که در برخی موارد، شیوه‌ انعقاد قراردادهای بانکی و شروط ضمنی آن از لحاظ انطباق با قواعد فقهی، دارای اشکال است و بانک‌ها باید از طریق بازبینی قراردادها به رفع این اشکالات بپردازند.

در همین راستا، نویسندگان کتاب به ارائه توصیه‌های سیاستی، جهت رفع اشکالات موجود، نیز پرداخته‌اند.

شایان ذکر است، کتاب« کاربرد قواعد فقهی در نمونه ای از قرار داد های بانکی»، اثر « مرحوم محمدنقی نظرپور، فرشته ملاکریمی» در گروه علمی « اقتصاد» در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه شایسته تقدیر شناخته شد، از سوی انتشارات« پژوهشکده پولی و بانکی » منتشر شده است.

گفتنی است، در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، از میان 933 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 169 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 54 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پنج اثر رتبه برگزیده و 23 اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند، نویسندگان 26 اثر نیز شایسته تحسین شدند.


١٥:١٠ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٨٠٤    /    تعداد نمایش : ٧٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :539