سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی آثار منتخب؛

مقاله: روش و روش‌شناسی در علوم انسانی اسلامی چارچوبی برای تحلیل و ارزیابی نظریه‌های علم دینی و علوم انسانی

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، مقاله« روش و روش‌شناسی در علوم انسانی اسلامی چارچوبی برای تحلیل و ارزیابی نظریه‌های علم دینی و علوم انسانی»، اثر « محمد فتحعلی خانی» در گروه علمی « فلسفه» در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه حائز رتبه برگزیده شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی عهده‌دار کشف ، توصیف و ارزیابی معرفت‌شناختی روش‌های پیشنهادی در نظریه‌های علم اسلامی و علوم انسانی اسلامی است. توصیف مذکور ترکیبی است از «معرفی نحوه گردآوری و تحلیل داده‌های مرتبط با پرسش‌ها یا فرضیه‌های تحقیق» و «تشریح منطق و الگوی کلی فعالیت علمی».

ارزیابی معرفت‌شناختی یافته‌های حاصل از کاربست روش، بر اساس این توصیفات صورت می‌گیرد که بخش مهمی از «روش‌شناسی» را تشکیل می‌دهد.

مقاله حاضر درصدد بیان الزامات روش‌شناختی علم دینی و علوم انسانی اسلامی است؛ لذا الزامات مذکور را در سه مورد بیان کرده است: نخست در خصوص شناخت علمی موضوع مورد پژوهش،  دوم درباره شناخت آموزه‌های دینی مرتبط با موضوع مورد پژوهش، سوم درباره ضرورت بیان نحوه ارتباط میان آموزه‌های دینی مذکور با یافته علمی حاصل از روش پیشنهادی. این الزامات همچون چارچوبی کلی برای توصیف و ارزیابی نظریه‌های علم دینی و علوم انسانی اسلامی شناسایی و تشریح شده‌اند.

شایان‌ذکر است، مقاله« روش و روش‌شناسی در علوم انسانی اسلامی چارچوبی برای تحلیل و ارزیابی نظریه‌های علم دینی و علوم انسانی»، اثر « محمد فتحعلی خانی» در گروه علمی « فلسفه» در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه حائز رتبه برگزیده شد، از سوی نشریه علمی پژوهشی« قبسات » منتشر شده است.

گفتنی است، در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه، از میان 110 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 28 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، یک اثر رتبه برگزیده و 2اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند.


١٥:٠٩ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٨٣٥    /    تعداد نمایش : ٥٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :545