سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی آثار منتخب؛

مقاله: رابطه فلسفه استعلایی کانت با علوم طبیعی و ریاضی

مقاله« رابطه فلسفه استعلایی کانت با علوم طبیعی و ریاضی»، اثر « احمد سعیدی» در گروه علمی « فلسفه» در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، مقاله« رابطه فلسفه استعلایی کانت با علوم طبیعی و ریاضی»، اثر « احمد سعیدی» در گروه علمی « فلسفه» در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: اعتبار فیزیک و ریاضیات هم از اهداف و غایات اصلی فلسفة استعلایی کانت به شمار می‌رود و هم از مبادی و پیش‌فرض‌های اساسی آن، و این بدان معناست که فلسفة کانت در این زمینه، مبتلا به نوعی دور، مصادره یا همان‌گویی است؛ زیرا برای پاسخ به شبهات هیوم و بارکلی، و تبیین اعتبار یقینی و عینیِ فیزیک و ریاضیات، از اعتبار علوم یادشده بهره می‌گیرد.

 از سوی دیگر، تکیه بر علوم قرن هیجدهم در استنتاج‌های فلسفی، سبب از بین رفتن اعتبار بخش‌های مهمی از فلسفة کانت در اثر تحولات علوم پیش‌گفته شده است.

در نوشتار حاضر، با تبیین رابطه فلسفه با دیگر علوم، به برخی از آسیب‌هایی اشاره کرده‌ایم که فلسفة کانت به دلیل تبعیت از علوم طبیعی و ریاضی متحمل شده است.

 

شایان‌ذکر است، مقاله« رابطه فلسفه استعلایی کانت با علوم طبیعی و ریاضی»، اثر « احمد سعیدی» در گروه علمی « فلسفه» در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه شایسته تقدیر شناخته شد، از سوی نشریه علمی پژوهشی« آیین حکمت » منتشر شده است.

گفتنی است، در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه، از میان 110 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 28 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، یک اثر رتبه برگزیده و 2اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند.


١٥:٠٨ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٨٣٦    /    تعداد نمایش : ٧١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :650