سه شنبه ٣١ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...

 

 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی آثار منتخب؛

مقاله: بررسی و ارزیابی قاعده سلطنت در اثبات مشروعیت سیاسی

 مقاله«بررسی و ارزیابی قاعده سلطنت در اثبات مشروعیت سیاسی»، اثر «محمد قاسمی» در گروه علمی «علوم سیاسی» در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، مقاله«بررسی و ارزیابی قاعده سلطنت در اثبات مشروعیت سیاسی»، اثر «محمد قاسمی» در گروه علمی «علوم سیاسی» در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه شایسته تقدیر شناخته شد.

بر اساس این گزارش، در بخشی از چکیده این اثر می‌خوانیم: نظریه‌ انتخاب اکثریت به عنوان یکی از نظریههای کلان در مشروعیت سیاسی تلقی میشود. این نظریه در عین اینکه بازخوانی متفاوتی با نوع غربی خود دارد، مورد توجه و پیشنهاد برخی فقیهان شیعه قرار گرفته است.

بر اساس این نظریه در فقه سیاسی شیعه، رأی و اراده اکثریت در عصر غیبت به عنوان جزء العله یا تمام العله در مشروعیت سیاسی لحاظ میشود. به جرأت میتوان گفت اصلیترین مستند این نظریه، قاعده سلطه و یا اولویت مستفاد از این قاعده است.

نظر به اهمیت این قاعده در اثبات نظریه انتخاب اکثریت، مقاله حاضر با رویکردی تحلیلی - انتقادی دلالت این قاعده را مورد بحث قرار داده؛ نشان میدهد که قاعده‌ مذکور -به فرض آنکه سلطنت بر نفس را اثبات نماید-، تلازمی با حق اعطاء آن به دیگری ندارد. و در نتیجه با استناد به آن، حق مردم در اعطاء مشروعیت به حاکم سیاسی، قابل اثبات نخواهد بود.

شایان‌ذکر است، مقاله«بررسی و ارزیابی قاعده سلطنت در اثبات مشروعیت سیاسی»، اثر «محمد قاسمی» در گروه علمی «علوم سیاسی» در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه شایسته تقدیر شناخته شد، از سوی نشریه علمی پژوهشی«معرفت سیاسی» منتشر شده است.

گفتنی است، در سومین جشنواره مقالات علمی حوزه، از میان 110 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 28 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، یک اثر رتبه برگزیده و 2اثر رتبه شایسته تقدیر را به دست آوردند.


١٥:٠٧ - 1398/11/03    /    شماره : ٤١١٨٣٨    /    تعداد نمایش : ٧٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 


 

بازديدکنندگان امروز :568