سه شنبه ٠٥ بهمن ١٤٠٠
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...
  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی آماری از همایش سال 1399

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی‌حاجی، دبیر بیست‌و دومین همایش کتاب سال حوزه در مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان بیست و دومین دوره همایش کتاب سال حوزه که 16 بهمن‌ماه 1399 به صورت مجازی در قم برگزار شد، گزارشی از وضعیت آثار رسیده در مراحل مختلف را ارائه نمودند. متن گزارش دبیر همایش به شرح زیر ارائه می‌گردد:
1. در این دوره، 804 اثر در قالب کتاب و پایان‌نامه به دبیرخانه ارسال شد که، همانند دوره بیست‌ویکم، بیشتر آنها به دو گروه کلام با107 و فقه و اصول با 104 اثر اختصاص داشت. گروه‌های دیگر با اختلاف فراوان، در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. کمترین اثر ارسالی، برای گروه تکنولوژی آموزشی با سه و مدیریت با پنج اثر بوده و گروه‌های علوم‌تربیتی و انقلاب اسلامی با هشت اثر، در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 
بیست‌ودومین دوره کتاب سال حوزه، کاهش 13.7 درصدی آثار رسیده را تجربه کرد. تنگناهای مالی مراکز نشر و محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کووید 19، از دلایلی بود که متصدیان تولید آثار به آن تعلیل کرده‌اند. بیشترین کاهش، مربوط به گروه تکنولوژی آموزشی با 88 درصد، گروه‌های علوم‌تربیتی با 74 درصد و گروه انقلاب اسلامی با 60 درصد است. گروه‌هایی مانند ترجمه، علوم اجتماعی، اخلاق و عرفان و فلسفه کمترین میزان کاهش ورودی را تجربه کردند؛ اما میزان آثار رسیده در گروه‌های علوم سیاسی و کتب مرجع، نسبت به دوره گذشته، هیچ تغییری نداشت. در این میان، گروه‌هایی همچون تاریخ، سیره و تراجم، تفسیر و علوم قرآن، ادبیات و هنر، حدیث، درایه و رجال، با رشد ورودی آثار مواجه بودند.
 
2. از میان 804 اثر رسیده به این دوره، پس از ارزیابی اجمالی، 159 اثر به مرحله دوم داوری (ارزیابی تفصیلی) راه یافتند. از این تعداد، 47 اثر نامزد برگزیدگی شدند که پس از بررسی مدقانه شورای علمی، پنج اثر رتبه برگزیده و 17 اثر رتبه شایسته‌تقدیر را به دست آوردند. پدیدآوران 25 اثر نیز شایسته‌تحسین شدند. 
 
3. به منظور اثرگذاری بیشتر کتاب سال بر جریان علمی حوزه و هدایت آثار تولیدی به سوی پاسخگویی نیازهای مهم جامعه و حوزه، از سال 1397، یازده محور به عنوان اولویت‌های این همایش اعلام شد. این محور‌ها عبارت بودند از: ابعاد علمی بیانیه گام دوم انقلاب، آسيب‌هاي اجتماعي؛ اقتصاد مقاومتي؛ الگوي اسلامي‌ايراني پيشرفت؛ جمعيت، زن و خانواده؛ سبک زندگي اسلامي؛ علوم انساني‌اسلامي؛ فضاي مجازي؛ محيط زيست و منابع طبيعي؛ هنر (فلسفه هنر، هنر در اسلام). 
آثار رسیده در محورهای یاد شده از امتیاز ویژه‌ای، تا پنج امتیاز، برخوردار شدند. بر این اساس، از میان 109 اثری که در این محورها به دبیرخانه همایش رسید،‌ 15 اثر برتر شدند که شامل یک اثر برگزیده، پنج اثر شایسته‌تقدیر و نُه اثر شایسته‌تحسین است. این آثار، در مقایسه با دوره بیست‌ویکم، از نظر کمی و کیفی تغییر چندانی نداشته‌اند. 
بالاترین میزان آثار رسیده در محورهای ویژه، به محور «علوم انسانی‌اسلامی» با 36 عنوان کتاب و 13 عنوان پایان‌نامه سطح چهار اختصاص دارد. محورهای «سبک زندگی اسلامی» با 22 اثر و «ابعاد علمی بیانیه گام دوم انقلاب» با 10 اثر، در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 
 
4. آثار رسیده، از نظر نوع اثر، به پنج دسته کلی تقسیم شده‌اند. در این میان، سهم آثار علمی‌پژوهشی 379 اثر، علمی‌ترویجی 182، فرهنگی‌تبلیغی 76، تقریرات 5 و سایر کتاب‌ها 162 عنوان است. بنابراین، بیشترین فعالیت محققان و نویسندگان حوزوی، تولید آثار علمی‌پژوهشی بوده که 47 درصد کل آثار رسیده را به خود اختصاص داده است. آثار علمی‌ترویجی نیز با 22 درصد در رتبه دوم قرار دارد.
با بررسی آثار راه‌یافته به مرحله دوم داوری، این نتیجه به‌دست می‌آید که 77 درصد آثار راه‌یافته به این مرحله، از میان آثار علمی‌پژوهشی بوده، 8 درصد به آثار علمی‌ترویجی، 2.5 درصد به آثار فرهنگی‌تبلیغی و 12.5 درصد به سایر آثار اختصاص داشته است. با این نگاه، آثار علمی‌پژوهشی، سه جایگاه برگزیده، 15 جایگاه شایسته‌تقدیر و 23 جایگاه شایسته‌تحسین را احراز کرده‌اند. کتاب‌های فرهنگی‌تبلیغی یک جایگاه شایسته‌تحسین و سایر آثار، چهار جایگاه برتر را به دست آورده‌اند؛ اما آثار علمی‌ترویجی موفق به کسب جایگاه اثر برتر در این دوره از همایش نشدند.
 
5. علی‌رغم محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان، ورود آثار بخش بین ‌‌الملل به این دوره همایش کتاب سال حوزه، با رشد 7 درصدی نسبت به دوره گذشته مواجه شد. نویسندگان غیر ایرانی 11 کشور عراق، افغانستان، لبنان، پاكستان، بحرين، تونس، سوريه، عربستان، تركيه، الجزاير و سودان، مجموعاً 88 اثر را به دبیرخانه همایش ارسال کردند. از میان این آثار، 21 اثر به مرحله دوم  داوری راه‌ یافته و در نهایت 5 اثر، رتبه برتر را به دست آوردند. در دوره گذشته، 82 اثر به بخش بین ‌الملل دبیرخانه همایش واصل شده بود که 14 اثر به مرحله دوم داوری راه‌ یافته و چهار اثر، رتبه برتر را به دست آورد.
 
6. این دورۀ همایش، شاهد رقابت علمی 138 پایان‌نامه سطح چهار (دکتری) از آقایان و بانوان حوزوی بود که در سال 1398 دفاع شده‌اند. این پایان‌نامه‌ها، به دلیل تنوع موضوعی، در 14 گروه‌ علمی گونه‌بندی شدند. پایان‌نامه‌های دریافتی این دوره، به لحاظ کمی، در مقایسه با همایش بیست‌ویکم، 36 درصد رشد منفی داشته است. همه‌گیری کرونا ویروس و در نتیجه، برگزار نشدن جلسات دفاع، عمده‌ترین دلیل این کاهش بوده است. در دورۀ قبل، 215 پایان‌نامه از حوزویان دریافت شد. 
بیشترین پایان‌نامه‌های این دوره، در گروه فقه و اصول، تفسیر و علوم قرآن، کلام، علوم سیاسی و اخلاق و عرفان بود. از میان پایان‌نامه‌های رسیده، 39 پایان‌نامه امتیاز لازم را برای ورود به مرحله دوم داوری کسب کردند که یک اثر، برگزیده و هشت اثر شایسته‌تقدیر معرفی شدند. داوران، زحمات نویسندگان نه پایان‌نامه را نیز شایسته‌تحسین دانستند.
 
7. دوره بیست و دوم، شاهد حضور 66 اثر، در قالب 52 کتاب و 14 پایان‌نامه از بانوان حوزوی بود. از این تعداد، شش اثر به مرحله دوم رسیده و در نهایت، یک اثر شرایط لازم را برای انتخاب به دست آورد. طبق این آمار، میزان مشارکت بانوان حوزوی، در مقایسه با دوره بیست و یکم، یک درصد رشد کمی داشته؛ ولی از نظر کیفی، 4 درصد تنزل یافته است؛ زیرا در دوره گذشته، مجموعاً 51 کتاب و 15 پایان‌نامه به دبیرخانه رسید و نُه اثر به مرحله دوم راه یافت.
 


٠٩:٥٦ - 1400/03/08    /    شماره : ٤١٧٧٨٧    /    تعداد نمایش : ٩٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

بازديدکنندگان امروز :796