پنج شنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠١
صفحه اصلی > صفحه اصلی >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
همایش های برگزار شده
...
  چاپ        ارسال به دوست

بیست و سومین همایش کتاب سال حوزه
آیت الله اعرافی در اختتامیه همایش کتاب سال حوزه:

همایش کتاب سال حوزه توسعه خوبی در عرصه های بین الملل و حضور بانوان داشته است

به گزارش دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه له نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله اعرافی امروز در مراسم اختتامیه بیست و سومین همایش کتاب سال حوزه و پنجمین جشنواره مقالات علمی حوزه که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه معصومیه برگزار شد، با اشاره به برکات ماه رجب و سیر سلوک این ماه و تبریک پیشاپیش عید سعید مبعث، و با تقدیر از همه پژوهشگران، نویسندگان، محققان، ارائه دهندگان آثار به همایش کتاب سال و دست‌اندرکاران این همایش، گفت: دعاهای دلربای این ماه در آسمان اخلاق و عرفان سیر و سلوک می‌کنند؛ برای ما حوزویان درک حقایق این ماه و حرکت برای رسیدن به عظمت ماه‌های شعبان و رمضان، فریضه است.

مدیر حوزه‌های علمیه، با گرامیداشت یاد و خاطره همه اساتید فقید از جمله آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، افزود: ما افتخار داریم که حوزه‌های علمیه بنیان عقاید و اخلاق اسلامی را بر پایه منطق عقلانی، اجتهادی و اصیل قرار داده است. مراحل گوناگونی بر حوزه‌های علمیه گذشته است؛ قبض و بسط‌های مختلفی را در این سیر تاریخی حوزه‌های علمیه شاهد بوده‌ایم.

وی با تشکر از پیام حضرت آیت الله نوری به این همایش، حوزه‌های علمیه را در طول تاریخ در شاهراه پاسخگویی به مسائل نوپدید دانست و گفت: در یکصد سال اخیر که به نحوی حوزه علمیه قم بالنده شد و در کنار سایر حوزه‌های علمیه بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به قله‌های بلندی دست یازید.

رئیس شورای سیاستگذاری کتاب سال حوزه، تصریح کرد: حجم بالای آثار فقهی، اصولی، حدیثی، کلامی، تفسیری و ادبی در یکصد سال اخیر و در حوزه علمیه قم گویای پیشرفت چشمگیر آن در این قرن می‌باشد.

وی با اشاره به ورود حوزه علمیه قم به علوم جدید افزود: پرداختن به نظریات تولید شده در جهان غرب و نقد آنها را در عصر اخیر حوزه علمیه قم شاهد هستیم که شامل بحث‌های مختلفی در زمینه‌هایی همچون فلسفه‌های مضاف است.

مدیر حوزه‌های علمیه، بیان داشت: پایه‌ریزی سایت‌ها و مجلات و بهره‌گیری از دانش روز، جهت ارائه مطالب علمی یکی از کارهای بزرگی است که در دهه‌های اخیر حوزه قم اتفاق افتاده است.

وی گفت: گسترش و تنوع نهادی و ساختاری در حوزه پژوهش و راه اندازی پژوهشگاه‌های مختلف را یکی دیگر از دستاوردهای حوزه علمیه قم در سده گذشته است.

آیت الله اعرافی، اظهار کرد: با توجه به برخی کمبودها و کاستی‌ها باید در کنار یکدیگر، با بهره‌گیری از منابع عمیق دینی و با استفاده از ظرفیت علما و بزرگان حوزه از مشکلات بکاهیم.

وی با تأکید بر لزوم خلق نظریات علمی و عبور از مرزهای دانشی جدید، عنوان داشت: ما باید بزرگانی مانند شیخ انصاری، علامه طباطبایی، شیخ طوسی و بزرگانی از این دست را الگوی خود قرار دهیم؛ حرکت ما باید حرکتی نو، ناظر به نیازهای جدید، اما در عین حال عمیق و با تکیه بر روش اجتهادی اصیل باشد.

رئیس شورای سیاستگذاری کتاب سال حوزه، گفت: توازن تحقیقات و مطالعات حوزوی باید از سوی مسئولین ذیربط و با تهیه نقشه جامعی از تولیدات موجود رعایت گردد.

وی ادامه داد: با توجه به درختواره دانشی و طبقه بندی علومی که مصوبه شورای عالی حوزه نیز می‌باشد لازم است محققان در تدوین دقیق منابع و متون رشته‌های مختلف ما را یاری کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه، علم‌سنجی جامع را یکی از لوازم حوزه‌های علمیه برشمرد و خاطرنشان کرد: ما باید رتبه بندی‌های مختلفی اعم از مجلات، مدارس علمیه، محققان و کتب حوزوی را در دستور کار خود قرار دهیم؛ در برخی از این محورها رتبه بندی انجام گرفته اما هنوز جا برای کار زیاد است.

ویبا بیان این که همه اینها مبتنی بر این است که ما نقشه جامع علمی حوزه‌های علمیه را اجرایی کنیم، بیان داشت: کتاب سال حوزه به عنوان نماد تحقیق و پژوهش حوزه‌های علمیه باید مورد بررسی قرار گرفته و تحلیل‌های جامعی از آن و نتایجی که داشته است به مخاطبین ارائه گردد، توسعه‌ای که کتاب سال به سمت تحقیقات بانوان داشته توسعه مبارکی است و همچنین ارتباط با نویسندگان بین‌الملل و فضلای غیر ایرانی نیز بسیار مغتنم است.

آیت الله اعرافی ضمن بیان شاخه‌های توسعه همایش کتاب سال حوزه افزود: کتاب سال حوزه در قلمروهای مختلفی همچون بین‌الملل و بانوان توسعه خوبی را داشته است.

مدیر حوزه‌های علمیه، با تأکید بر ضرورت احیای سنت‌های پژوهشی و علمی حوزه اظهار داشت: در میانه این دو نیز افراط و تفریط وجود دارد و عده‌ای در روش‌های جدید هضم شده و میراث هزار ساله را کوچک می‌شمارند و کسانی هم هستند که در آن سنت‌ها می‌مانند و به علم روز آشنایی ندارند.

وی ادامه داد: باید میراث تاریخی متقن و برآمده از تجربه‌های تاریخی را مهم بشماریم و افق ذهنمان را بهره‌گیری از تجربه‌های جدید گشوده داریم، چرا که اگر یک تعامل روان علمی را پایه‌ریزی نکنیم از زمانه عقب می‌مانیم.


١٢:١١ - 1400/12/05    /    شماره : ٤١٩٧٧٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

بازديدکنندگان امروز :693