دوشنبه ٠١ مهر ١٣٩٨
صفحه اصلی > معرفی همایش > فرایند ارزیابی آثار  >
فهرست اصلی
بخش ویژه فراخوان
بخش همایش‌های برگزار شده
آرشیو ویژه نامه همایش
شخصیت‌های ویژه علمی 1396

فرایند علمی آثار رسیده به همایش

یکی از فعالیت‌های مهم همایش ، داوری و ارزیابی آثار رسیده است. بررسی علمی و محتوایی آثار بر عهده داوران و ارزیابان محترم است؛ ولی فعالیت‌های فراوان اجرایی، پیگیری‌‌های متعدد و هماهنگی‌های مربوط به فرایند ارزیابی‌ آثار در دبیرخانه همایش صورت می گیرد. در این بخش، به برخی از این فعالیتهای علمی بر روی آثار  اشاره می‌شود:

گونه‌شناسی آثار:

 این کار را هیئتی سه نفره از کارشناسان مربوط انجام و مجموع آثار رسیده را در گروه‌های شانزده‌گانه علمی قرار می دهند. این فعالیت، از نیمه خردادماه آغاز و در نیمه تیرماه همان سال پایان می پذیرد.

ارزیابی اجمالی:

 تک تک آثار رسیده به همایش پس از قرار گرفتن در گروه علمی مرتبط، حداقل توسط سه نفر از اعضای هیئت علمی مورد ارزیابی اولیه قرار می­گیرند، و بر اساس شاخصهای طراحی شده، نسبت به برخورداری از شرائط مناسب محتوایی و ساختاری، جهت ورود به مرحله داوری تفصیلی سنجیده می­شوند، آثاری که در این ارزیابی موفق به کسب امتیاز لازم نشوند از گردونه رقابت خارج می­شوند و آثار منتخب برای ارزیابی تفصیلی به مرحله بعد می­روند.کار ارزیابی اجمالی آثار با تشکیل جلسات هیئت‌های شانزده‌گانه داوری آغاز می شود. این جلسات، برای ارزیابی اولیه تمام آثار واصله با مشارکت 50 نفر از کارشناسان و متخصصان رشته‌های مرتبط علمی در بیش از 25 جلسه انجام می گیرد. حاصل این جلسات، راهیابی آثار به مرحلۀ ارزیابی تفصیلی است. این فعالیت، از اوایل مردادماه تا نیمه شهریور به طول می انجامد.

ارزیابی تفصیلی:

 آثاری که موفق به ورود به مرحله رقابت اصلی همایش شوند، پس از تعیین پژوهشی یا ترویجی بودن آنها، جهت انتخاب داوران متناسب با محتوای کتاب، به شور گذاشته می­شوند وپس از تعیین داوران توسط هیئت داوری مربوط، جهت ارسال به داوری آماده می­شوند.

در این مرحله، بیش از 700 نفر از کارشناسان متخصص در رشته‌های علمی آماده داوری آثار هستند. طبق نظر هیئت‌های داوری، هر یک از آثار راه یافته به این مرحله  بین دو تا چهار مرتبه ارزیابی می شوند.

بررسی ارزیابی داوران و معرفی آثار به شورای علمی:

 برای معرفی آثار برتر به شورای علمی همایش، برای دومین بار جلسات هیئت‌های شانزده‌گانه داوری برگزار می شود. هیئت‌های داوری در این جلسات، ابتدا عملکرد یکایک داوران را بررسی می نمایند، سپس کاندیداهای برگزیدگی، شایستۀ تقدیر و شایستۀ ‌تحسین را بر اساس مقررات همایش و امتیازات بدست آمده، به شورای علمی معرفی می کنند. در این جلسات، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های راه‌یافته به مرحلة دوم داوری، آثار دارای امتیاز برتر به عنوان کاندیدای برگزیدگی معرفی می شوند.

آثاری که حداقل 80 امتیاز از 100 امتیاز مجموع داوری ها را کسب کرده باشند به عنوان کاندیدای رتبه ی برگزیده یا شایسته تقدیر و آثاری که حداقل 75 امتیاز از 100 امتیاز مجموع داوری ها را کسب کرده باشند به عنوان کاندیدای شایسته تحسین معرفی می شوند.

برگزاری جلسات شورای علمی:

این جلسات، با حضور هفت نفر از اساتید و صاحب‌نظر علوم مختلف و با مشارکت رؤسای هیئت‌های داوری برگزار می گردد. اعضای شورای علمی در این جلسات، آثار کاندیدای معرفی‌شده را بررسی و از بین آنها آثار برگزیده، شایستۀ ‌تقدیر و شایستۀ‌ تحسین را بر اساس مقررات و آئین نامه های همایش و توجه به نظرات داوران انتخاب می کنند..

 

دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه

آدرس:
قم، بلوار انتظار، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه
 
تلفن تماس: 02537255890 داخلی 603-605

khowzeh(@)gmail.com

پیامک: 100007020

کانال ایتا: @khowzeh
مدیر اجرایی همایش‌(ایتا) : @ketabehowzeh

جشنواره مقالات علمی حوزه 

khowzeh2(@)gmail.com

ساعت کاری دبیرخانه همایش:

ساعت 7 الی 14

 

بازديدکنندگان امروز :863